Noworoczne legendy na chiński Nowy Rok 2023. Jakie zwierzę nadchodzi po burzliwym Tygrysie?

Kiedy jest chiński nowy rok 2023? Ta data nie jest taka oczywista. Jednak obchody tego święta są równie huczne, co w innych miejscach na świecie, a nawet większe. To najważniejsza uroczystość w Chinach. Sprawdź, jakie zwierze nadchodzi po Tygrysie. Chiński nowy rok 2023 jakie zwierzę jest patronem?

Nowy Rok w Chinach jest najważniejszym świętem w całym roku. To idealna okazja, żeby spędzić czas z rodziną. Obchody zbiegają się w czasie ze Świętem Wiosny, które o dziwo wcale nie przypada w marcu, co wynika z tego, że Chińczycy korzystają z innego kalendarza. Celebracja Nowego Roku i Święta Wiosny wiąże się z pewnymi mrocznymi legendami związanymi z bestią Nian. Poznaj chińskie legendy i łagodne zwierzę, które przychodzi po burzliwym Tygrysie. 

Zobacz wideo Horoskop na marzec - skorpion

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest chiński Nowy Rok 2023? Ta data jest ruchoma

Chiny korzystają z kalendarza księżycowego, dlatego Nowy Rok nie przypada 1 stycznia. Data ta jest ruchoma i przypada co roku inaczej, najczęściej między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku chiński Nowy Rok przypadł na 22 stycznia. Co ciekawe, ten rok zakończy się dopiero 9 lutego 2024 roku. 

Chiński Nowy Rok 2023 jakie zwierzę? Chińskie znaki zodiaku

Rok 2022 upłynął pod burzliwym znakiem Tygrysa, dlatego przyszedł czas na odrobinę łagodności. Chińskie znaki zodiaku to zwierzęta. Jest ich aż 12: Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. W dodatku bierze się pod uwagę także 5 żywiołów. Ten rok będzie pod znakiem Królika Wody, więc nadejdzie czas rutyny i odpoczynku. To dobry moment, aby zajrzeć w głąb siebie i zadbać o samorozwój. 

Noworoczne legendy chińskie. Bestia Nian

Nowy Rok, a więc również Święto Wiosny, są związane z mityczną bestią Nian. Legendy były przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego aktualnie istnieje wiele różnych podań, jednak przesłanie pozostaje takie samo. Jedna wersja głosi, że bestia pożerała mieszkańców, dopóki pewien starzec nie zaproponował jej spożywania innych potworów, na co się zgodziła. Nian przestał niepokoić ludzi, a ci zaczęli wywieszać w oknach czerwone ozdoby, aby odstraszać bestie.

W innym podaniu bestia była odstraszana przez hałasowanie. Uderzano w bębny i gongi, a także podpalali bambusowe pędy, które wybuchały. Zdezorientowana bestia upadła i została zabita przez mieszkańców. Stąd w chińskiej tradycji ważną rolę odgrywają fajerwerki, a także czerwone lampiony.

Więcej o: