Chcesz obniżyć rachunki za wodę? Zamiast wyrzucać to do śmieci, włóż do spłuczki

Oszczędzanie wody to dobry nawyk zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela. Ta druga kwestia staje się coraz istotniejsza przy rosnącej inflacji. Pomocne w obniżeniu wydatków mogą być też pewne triki. Podpowiadamy, co można zrobić ze spłuczką, aby rachunki za zużycie wody były mniejsze.

Stale rosnące ceny powodują, że coraz więcej osób szuka różnych sposobów na oszczędzanie. Jeśli chodzi o zakupy, można oczywiście wybierać tańsze produkty lub rezygnować z rzeczy, które nie są dla nas niezbędne. Oszczędzanie w przypadku energii czy wody może wydawać się trudniejsze, ale ogromne znaczenie mają tu drobne zmiany, których rezultaty będą kumulować się z czasem.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Działanie spłuczki w toalecie. Czy można regulować ilość spłukiwanej wody?

Sporo modeli toalet posiada obecnie tryb podwójnego spłukiwania, który pozwala w pewnym stopniu kontrolować ilość zużywane wody. Mówimy wówczas o małym i dużym spłukiwaniu (zazwyczaj 3 i 6 lub 6 i 9 litrów). Nie zawsze jednak jest to standard. Każda spłuczka posiada natomiast regulację poziomu wody. To właśnie ona wpływa na to, ile wody jet do spłuczki pobieranej, a co za tym idzie – ile będzie zużyte, gdy użyjemy spłuczki.

Jak zmniejszyć zużycie wody? Włóż ten przedmiot do spłuczki

Jeśli chcemy zmniejszyć ilość spłukiwanej wody, musimy sprawić, że spłuczka będzie po prostu pobierała tej wody mniej. W tym celu można wykorzystać butelkę wypełnioną wodą. W pierwszej kolejności należy zakręcić zawór doprowadzający wodę i opróżnić zbiornik spłuczki. Następnie butelkę wypełnioną wodą umieszczamy w pustej spłuczce, najlepiej po przeciwnej stronie wlewu. Na koniec ponownie odkręcamy zawór i pozwalamy zbiornikowi się napełnić. Butelka zajmie część objętości spłuczki, więc nabierana woda osiągnie wymagany poziom, mimo jej mniejszej ilości.

Jak oszczędzać wodę w domu? Zadbaj o środowisko i kontroluj wydatki

Jednym z najprostszych nawyków, który pomoże nam oszczędzać wodę, jest zakręcanie kranu podczas mycia lub golenia. Zadbaj o szczelność rur i kranów, gdyż kapiąca woda może przełożyć się na duże straty w skali roku. Do podlewania kwiatów możesz wykorzystywać deszczówkę. Ponadto część zużytej wody można wykorzystać powtórnie, np. wodę po myciu naczyń można użyć do spłukania toalety.

Więcej o: