Dlaczego grubosz hobbit ma pomarszczone liście? Dzięki temu "Uszy Shreka" będą zielone i zdrowe

Grubosz hobbit to roślina, która w ostatnim czasie coraz częściej gości na naszych parapetach w domach oraz w biurach. Nic w tym dziwnego. Nie tylko jest bardzo ciekawa i oryginalna, ale też prosta w pielęgnacji. Sprawdź, jak prawidłowo dbać "Uszy Shreka", aby zachwycały.

Grubosz hobbit, czyli Crassula ovata hobbit przybył do naszych domów z Afryki Południowej. Co zrobić, aby zapewnić mu doskonałe warunki? Podpowiadamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Grubosz hobbit to wyjątkowa roślina. Jak o nią dbać, aby zachwycała? 

Grubosz hobbit przez swój wygląd nazywany także "Uszami Shreka" to sukulent. Charakteryzuje się mięsistymi zielonymi liśćmi. W naturalnym środowisku mogą osiągać 4 metry wysokości, jednak te hodowane w domach mierzą do jednego metra. Zanim osiągną takie rozmiary, musi minąć kilka lat, ponieważ co roku rosną tylko o kilka centymetrów. Ta roślina będzie się doskonale czuła w jasnej przestrzeni. Warto postawić ją w miejscu, gdzie promienie słoneczne nie będą zbyt silnie oddziaływać na sukulent. Ta roślina nie lubi przeciągów ani niskich temperatur, to może doprowadzić do gubienia przez nią liści. Dobrze będzie czuła się w mieszkaniu, gdzie panuje temperatura pokojowa

Jak podlewać "Uszy Shreka"? Nie popełniaj tych błędów

Grubosza nie powinniśmy podlewać wodą z kranu, ponieważ jest za twarda. Należy ją przegotować i poczekać, aż ostygnie i dopiero nawodnić roślinę. Nie przeszkadza mu suche powietrze w mieszkaniu. Zraszanie jego liści nie jest potrzebne, chyba że chcemy zmyć z nich kurzu. Roślinę należy podlewać, dopiero kiedy ziemia w doniczce przeschnie. W okresie jesienno-zimowym powinniśmy nawadniać ją jak najrzadziej.

Grubosz hobbit pomarszczone liście. Co to oznacza?

Jak polewamy sukulenty? Roślinę należy nawodnić, kiedy ziemia jest już sucha. Wstawiamy ją do zlewu pod cienką strugę wody i podlewamy, dopóki nie wycieknie przez otwory w doniczce. Pamiętaj, że roślina nie może stać w wodzie, ma ona tylko nawodnić podłoże. Po czym poznać, że roślina potrzebuje wody? Wówczas jej liście zaczynają się marszczyć. Kiedy tylko je podlejemy, powinny odzyskać jędrność. 

Więcej o: