Jak uprawiać krotony? Ta piękna roślina doda twojemu wnętrzu charakteru. Trójskrzyny bez tajemnic

Jeżeli poszukujesz egzotycznej rośliny doniczkowej, to kroton z pewnością jest dla ciebie. Aby zapewnić im dobry rozwój i wzrost należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Te kolorowe rośliny skrywają jednak niebezpieczeństwo. Sprawdź, jak o nie zadbać.

Krotony to potoczna i popularna nazwa rośliny, którą można znaleźć pod terminami trójskrzyn lub kodieum. Jest to roślina egzotyczna o niesamowitym wyglądzie. Mają duże, błyszczące, szerokie i przede wszystkim kolorowe liście. Zazwyczaj występują w trzech lub czterech kolorach — czerwonym, pomarańczowym, żółtym i zielonym. Jednak istnieje wiele odmian, które różnią się od siebie kształtem i wielkością liści. Niemniej jednak każdy z nich jest wyjątkowy i z pewnością ozdobi twoje mieszkanie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o krotonach. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zawsze miej ze sobą rękawiczki. O tym koniecznie musisz pamiętać

Zanim przejdziesz do jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych związanych z trójskrzynem, musisz uzbroić się w rękawiczki. Ta roślina należy do trujących. Wszystko przez ich biały i gęsty sok, który zawiera w sobie substancje powodujące ciężkie zatrucie po spożyciu. Dlatego hodując tę roślinę, należy postawić ją w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Sok może być szkodliwy również dla skóry, dlatego rękawiczki są konieczne. Podczas pielęgnacji należy uważać, aby trująca substancja nie przedostała się do oczu ani ust.

Wymagania krotonów. Zapamiętaj te kwestie, a twoja roślina będzie pięknie rosła

Krotony oprócz trującego soku mają jeszcze jedną niekorzystną cechę, mianowicie nie należą do łatwych w uprawie. Ma stosunkowo wysokie wymagania, więc należy o nią bardzo dbać. Z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie, do prawidłowego wzrostu wymagają wysokiej temperatury. W okresie wegetacyjnym w pomieszczeniu powinno być około 20-22 stopni Celsjusza. Kolejną ważną kwestią jest światło. Powinny stać w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Krotony lubią wilgotne powietrze i podłoże. Aby uniknąć więdnięcia i zasuszania liści, zraszaj powietrze wokół rośliny. Podlewaj ją umiarkowanie, ale systematycznie. 

Pielęgnacja krotonów. Ważne jest przycinanie

Z czasem krotony przestają wypuszczać liście w dolnych częściach. Rozwiązaniem tego problemu jest przycinanie pędów, najlepiej w okolicach lutego i marca. Pamiętaj o używaniu rękawiczek, aby ochronić się przed trującym sokiem rośliny

Więcej o: