Jak dbać o lithops? Te "żywe kamienie" zachwycają nietypowym wyglądem. Tych błędów nie wolno popełniać

Jak dbać o żywe kamienie, aby zachwycały? Lithops to roślina, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jak siać żywe kamienie i ile czasu trzeba czekać, aż roślina zakwitnie? Podpowiadamy także, jakie warunki będą najlepsze dla lithopsów oraz na co trzeba uważać.

Lithopsy to rośliny pustynne. Naturalnie rosną w południowej Afryce. Jak sprawić, aby dobrze czuły się w domu? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Lithops uprawa. Jakie warunki będą odpowiednie dla żywych kamieni? 

Lithopsy nie lubią zmian stanowiska. Najlepiej czują się w oświetlonej przestrzeni, można je trzymać na wschodnim lub południowo-wschodnim parapecie. Jeśli będą znajdować się w miejscu, gdzie panuje cień, ich wzrost może się spowolnić. Ta roślina będzie się rozwijać nawet w bardzo wysokich temperaturach, jednak najlepsza będzie dla nich ta wynosząca około 25 stopni, z kolei zimą warto postawić je w miejscu, gdzie jest nieco chłodniej. Optymalna temperatura dla tych roślin w tym okresie wynosi od 15 do 7 stopni.

CebulaKalendarz ogrodnika 2023. Co siać w lutym? Pomidory, cebula i ziemniaki

Kiedy podlewać Lithops? Nie popełniaj tego błędu!

Lithops jest rośliną, która bardzo źle znosi za dużą ilość wody w glebie oraz na liściach. Może to prowadzić do jej gnicia. Podlewając ją, należy uważać, aby żadna kropla nie spadła bezpośrednio na roślinę. Co ile dni nawadniać lithops? Należy odczekać, aż ziemia będzie wystarczająco sucha. Natomiast w okresie spoczynku nie powinna być w ogóle podlewana. Choć podlewanie lithopsa jest nieco problematyczne, to jego nawożenie już nie, ponieważ wcale nie musimy tego robić. Jaką glebę wybrać? Idealnie sprawi się podłoże dla kaktusów lub inne, które nie będzie zawierało torfu

Wykonaj ten szybki test i sprawdź, czy w doniczce są szkodniki!Zamiast położyć na kanapkę, włóż do doniczki! Ten trik uratuje roślinę

Jak przesadzać żywe kamieni? Pamiętaj o tych zasadach 

Lithopsy najlepiej rosną w dużych skupiskach, dlatego powinniśmy je przesadzać, kiedy rośliny zaczną się ze sobą stykać lub gdy pojedyncza roślina nie mieści się w doniczce. Należy wówczas sięgnąć po doniczkę, która jest o centymetr bądź dwa większa od tej obecnej. Lithopsy możesz przesadzać bez względu na porę roku. Trzeba jednak pamiętać, aby nie podlewać jej przez pierwsze dni po przesadzeniu. Rośliny najlepiej siać między marcem a czerwcem. Nasiona wykiełkują już po kilku dniach, jednak na ich zakwitnięcie trzeba poczekać aż trzy lata od wysiewu. Do doniczki, gdzie będziemy je wysiewać, należy włożyć lekkie podłoże z dodatkiem żwirku, a nasiona przykryć warstwą gruboziarnistego piasku.  

Więcej o: