Ile lat żyje pies? Sprawdź, od czego zależy długość życia twojego czworonoga. To wiele czynników

Właściciele czworonogów, ale i nie tylko, mogą zastanawiać się, ile lat żyją psy. Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ zależy to od wielu czynników związanych nie tylko z rasą, ale również miejscem zamieszkania pupili. Niektóre psy żyją nawet kilkadziesiat lat.

Mówi się, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka. W wielu domach można spotkać tych czworonogów. Urocze stworzenia dają wiele radości. Większość osób chciałaby, żeby psy żyły wiecznie, niestety nie jest to możliwe. W pewnym momencie będzie musiało nastąpić pożegnanie z włochatym ulubieńcem domu. Jednak zdarza się, że psy żyją nawet kilkadziesiąt lat. Wszystko zależy jednak od wielu czynników. Sprawdź, co ma na to wpływ. 

Zobacz wideo Ekspertka: Niewiele osób pyta, jakie wilki tak naprawdę są

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Popularne rasy psów. Kogo najczęściej wybiera się na pupila?

W domach można spotkać przeróżne czworonogi. Wśród nich znajdują się zarówno labradory, owczarki, jak i kundelki ze schroniska. Istnieje naprawdę bardzo dużo ras psów, jednak niektóre są wybierane znacznie częściej, niż inne. Wśród najbardziej popularnych ras wyróżnia się:

  • Owczarek niemiecki
  • Labrador retriever
  • Golden retriever
  • Siberian husky
  • Border collie
  • Chihuahua
  • Shih tzu

Jednak również inne rasy znajdują w wielu domach wielbicieli zwierząt

Ile żyje pies? Wpływa na to wiele czynników

Wiek psa średnio wynosi w okolicach 10-13 lat. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje wiele pupili, które żyją zdecydowanie dłużej. Ważnym czynnikiem decydującym o długości życia psa jest przede wszystkim dbanie o czworonoga. Bardzo dużo zależy od właścicieli, m.in. dieta, wizyty u weterynarza, ruch. Kolejną kwestią jest oczywiście rasa. Mniejsze psy będą żyły zdecydowanie dłużej od większych, np. Chihuahua może żyć nawet 20 lat. Dodatkowo niektóre rasy są obciążone chorobami genetycznymi, które także będą miały wpływ na długość życia. 

Lata psie na ludzkie. Jak obliczyć wiek czworonoga? 

Sprawa wieku nie jest wcale taka prosta. Rasa psa i jego wielkość również mają znaczenie przy próbie obliczenia wieku. Aby dobrze przeliczyć wiek czworonoga, nie wystarczy pomnożyć jego wieku razy 3 lub 7. W przypadku małych psów, na ich jeden rok życia przypada 5 lat "ludzkich". Rok u średniej wielkości pupilów to 6 lat człowieka, a u dużych psów rok to aż 7 "ludzkich" lat. 

 

Więcej o: