Jak pielęgnować kwiat pieniążek? Dzięki tym prostym trikom w mgnieniu oka obrodzi w nowe liście

Pielęgnacja pieniążka, znanego jako Pilea peperomioides, dla niektórych wciąż bywa sporą zagadką. Ta niezwykle oryginalna roślina doniczkowa zachwyca swoimi drobnymi, okrągłymi listkami, które - swoją drogą - są łatwe w uprawie nawet dla początkujących. O czym powinniśmy pamiętać? Te zasady sprawią, że będzie wyjątkowo bujnie rosnąć.

Potoczna nazwa pilei peperomioides, czyli pieniążek, nawiązuje do jej okrągłych, zielonych liści, przypominających monety. Nic dziwnego, że wiele osób wierzy, że posiadanie tej rośliny może przynieść bogactwo. Jeśli chcesz zacząć uprawiać pileę i zastanawiasz się, jak pielęgnować ten kwiat, zastosuj się do tych zasad, a na pewno będzie pięknie rosnąć.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o pieniążek? Najważniejszy jest odpowiedni dobór miejsca 

Pilea peperomioides jest rośliną, która lubi słoneczne stanowiska, ale nie toleruje zbyt intensywnego światła. Dlatego też najlepszym miejscem będzie dla niej parapet ze wschodniej lub północnej strony mieszkania. Możemy także postawić ją w głębi domu, pod warunkiem że dojdzie do niej dużo rozproszonych promieni słonecznych. Istotne jest również, by wybrać miejsce, do którego nie docierają przeciągi, ponieważ zbyt niskie temperatury powodują wypadanie liści.

Zasady pielęgnacji pilei peperomioides. Nie zapominaj o tym ważnym aspekcie

Pieniążek to kwiat, który nie jest zbyt wymagający i najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Warto jednak pamiętać, by w okresie zimowym, gdy przechodzi w stan spoczynku, przenieść ją z dala od kaloryfera, w nieco chłodniejsze miejsce, uważając równocześnie, by roślinie nie było zbyt chłodno. Jeśli pilea ma się pięknie rozwijać, nie możemy zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Nawadniaj kwiat, gdy ziemia zacznie delikatnie przesychać, maksymalnie 3 razy w tygodniu. Możesz również zastosować zraszanie liści, ponieważ pieniążek lubi dużą wilgotność powietrza. Roślinę sadzimy do doniczki wyposażonej w otwory na dnie, dzięki czemu nadmiar wody będzie mógł swobodnie wypłynąć.

W jakiej ziemi sadzić pieniążek? Zapamiętaj to, a będzie rósł jak szalony

Pieniążek doskonale rośnie w ziemi uniwersalnej, wymieszanej z piaskiem w proporcjach 3 do 1 lub w specjalnej ziemi przeznaczonej dla sukulentów. Aby zapewnić mu lepszy drenaż, warto na dnie doniczki położyć warstwę żwiru. Przesadzanie pilei nie jest niezbędne, gdyż ma wąski system korzeniowy, ale jeśli się rozrośnie, robimy to najlepiej na wiosnę. Roślinę można odżywiać domowymi nawozami, a odwdzięczy się bujnymi liśćmi.

Więcej o: