Ci mieszkańcy mogą pobierać aż 1300 złotych miesięcznie. Wniosek w urzędzie nie będzie potrzebny

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Kiedy program wejdzie w życie i kto z niego skorzysta? Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące BDP w Polsce. Niektóre osoby mogą dostać nawet 1300 złotych miesięcznie, bez wcześniejszego składania wniosku. Oto co warto wiedzieć o nowym programie.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to comiesięczna wypłata gotówki dla każdego, mająca zapewnić obywatelom środki niezbędne do przetrwania. Wprowadzenie programu w Polsce jest planowane od kilku lat, lecz czy możemy liczyć na to, że będzie on obowiązywał jeszcze w 2023 roku? Sprawdzamy aktualny stan rzeczy. 

Zobacz wideo Dodatkowa kasa dla każdego? W Polsce szykuje się eksperyment [NextStation]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Dodatkowe pieniądze dla każdego

To świadczenie pieniężne, które ma zabezpieczyć obywateli danego kraju przed ubóstwem. Świadczenie jest wypłacane każdemu, niezależnie od tego, czy jest to osoba pracująca, czy bezrobotna. Według informacji na stronie strefabiznesu.pl projekt przewiduje, że świadczenie będzie: 

  • bezwarunkowe, ponieważ będzie przysługiwać bez warunków związanych z pracą zarobkową, czy wynagrodzeniem;
  • powszechne, gdyż będzie przysługiwać każdemu, a nie tylko dla wybranej grupy;
  • indywidualne, iż należne pieniądze będą wypłacane każdej osobie w rodzinie;
  • pieniężne, a nie w formie dóbr, czy bonów do wykorzystania na konkretne produkty lub usługi;
  • regularne, wypłacane co miesiąc;
  • wypłacane przez państwo, mniejszą jednostkę lub związek ponadnarodowy;
  • podstawowe, co znaczy, że świadczenie powinno być na tyle wysokie, aby mogło pokryć koszt podstawowych potrzeb. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Dla kogo i ile wyniesie? 

Wstępnie ustalona wysokość świadczenia to 1300 zł w przypadku osoby dorosłej i 600 zł w przypadku osoby małoletniej. Ze względu na liczbę ludzi i wielkość rodzin w Polsce mogą być to koszty ciężkie do udźwignięcia. Przykładowo 4-osobowa rodzina, w której skład wchodzą dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci, otrzymałaby miesięcznie aż 3800 zł. Takie rozwiązanie bez wątpienia mocno wpłynęłoby na budżet państwa i spowodowało wzrost innych cen np. podatków

Kiedy wejdzie w życie BDP w Polsce? Wniosek nie będzie potrzebny

Charakter świadczenia sprawia, iż nie trzeba spełniać określonych warunków oraz nie wymaga ono składania żadnych wniosków. Czy program będzie obowiązywał w Polsce? Na razie nie ma jeszcze żadnych informacji dotyczących konkretnych terminów. Istnieje jednak szansa, że niedługo bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie zastosowany w części województwa warmińsko-mazurskiego. Aktualnie program wciąż oczekuje na środki do realizacji. Dr Maciej Szlinder w rozmowie z TVN24 Biznes przyznał, że istnieje możliwość, aby program został wprowadzony w całej Polsce, lecz najpierw należy spełnić kilka niezbędnych do tego warunków.

Więcej o: