Proste wybielanie firanek. Te domowe sposoby sprawią, że twoje firany będą białe, jak w dniu zakupu

Jak wybielić firanki? Okazuje się, że istnieje sporo domowych sposobów na przywrócenie im bieli. W dodatku bez używania wybielacza. Wystarczy, że wykorzystasz produkty, które masz już w swojej szafce. To proste i bezpieczne metody. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby twoje firany były białe jak śnieg.

Firany pierze się stosunkowo rzadko, ponieważ kilka razy w roku. Nie da się jednak ukryć, że z czasem tracą one swoją biel. Spory wpływ na to ma ogrzewanie, ciepło z kaloryfera, dym papierosowy i osadzający się na materiale kurz oraz brud, zwłaszcza przy otwartym oknie. Ale nawet poszarzałe firany mogą znowu stać się białe jak w dniu zakupu. Nie chodzi tutaj o chemiczny wybielacz. Wystarczy wykorzystać te domowe produkty. Sprawdź, jak pomóc firanom.

Zobacz wideo Jak usunąć trudne plamy? Domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na wybielanie firanek. Otwórz kuchenną szafkę

Aby przywrócić biel firanom, warto namoczyć je przed praniem. Odpowiednia do tego będzie mieszanina kilku składników: cytryny, octu i soli. Weź dużą miskę i wlej do niej 8 litrów wody, następnie dodaj 1/3 szklanki octu i 3 łyżki soli. Dla lepszego efektu warto dodać także sok z cytryny, im więcej go użyjesz, tym lepszy otrzymasz efekt. Wszystko razem wymieszaj, a następnie włóż tam firany. Najlepiej trzymać je tam przez kilka godzin. Dzięki temu przywrócisz im biel, a na dodatek nadasz cytrusowy zapach

Jak wybielić firanki sodą? Przygotuj mieszaninę

Soda oczyszczona również jest produktem, który pomoże przywrócić biel twoim firanom. Wystarczy przygotować mieszaninę z wody i sody, a następnie zamoczyć w niej materiał. Na 10 litrów wody dodaj 500 g sody oczyszczonej i wymieszaj. W mieszaninie firana powinna spędzić kilka godzin. Zamiast sody oczyszczonej można użyć także proszku do pieczenia.

Jak prać firanki? Te produkty wybielą materiał

Po kąpieli w mieszaninach z domowych składników należy wyprać firany w pralce. Aby zrobić to odpowiednio, należy postępować zgodnie z instrukcją na metce od producenta, żeby uniknąć uszkodzeń. Dlatego warto prać w niższej temperaturze i na niższych obrotach. Dodatkowo do prania można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej, która pomoże przywrócić biel firanom

Więcej o: