Oryginalna ozdoba ogrodu. Amsonia wyróżnia się na tle innych kwiatów! Poznaj zasady jej pielęgnacji

Amsonia występuje w ponad 20 różnych gatunkach. To roślina ogrodowa, która staje się coraz popularniejsza. Nie jest wymagająca, a wygląda naprawdę ładnie, dzięki czemu twój ogród będzie prezentował się efektownie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej ciekawej roślinie.

Pochodząca z USA roślina jest długowieczną byliną, która powoli zdobi coraz więcej polskich ogrodów. Tworzy kępiaste formy pokryte kwiatami, zazwyczaj w kolorze błękitnym. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a jesienią liście tej rośliny przybierają złotawą barwę. Mimo ponad 20 gatunków najczęściej hoduje się amsonię nadreńską. Roślina jest wytrzymała, jednak trzeba uważać, aby jej nie zaszkodzić tą czynnością. Sprawdź, co warto wiedzieć o amsonii. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Amsonia idealna do ogrodu? Jest wytrzymała

Jeżeli chcesz ozdobić swój ogród piękną rośliną, która nie ma specjalnych wymagań, to amsonia będzie dobrym wyborem. Jest odporna zarówno na choroby, jak i szkodniki, więc warto posadzić ją w ogrodzie. Jest również w miarę wysoka, ponieważ zazwyczaj osiąga około 80 cm, a czasami nawet metr wysokości. Więc jeżeli chcesz mieć roślinę, która nie zostanie przytłoczona dużą powierzchnią, to amsonia jest dla ciebie. Jednak roślina nie rośnie szybko, dlatego trzeba będzie na to poczekać.

Amsonia nadreńska uprawa. To musisz wiedzieć

Mimo że roślina nie ma specjalnych wymagań, to nie znaczy, że nie ma ich wcale. Amsonia najlepiej będzie rosła w żyznej glebie, najlepiej o odczynie kwaśnym lub obojętnym, która na dodatek jest stosunkowo wilgotna. Słońce jest dla niej ważne, jednak nie jest warunkiem do poprawnego wzrostu. Będzie rosła zarówno w pełnym świetle, jak i w półcieniu. Jednak trzeba ją regularnie podlewać. Co ciekawe, amsonia jest odporna na mrozy, więc poradzi sobie nawet zimą w ogrodzie. 

Amsonia blue ice. Niebieskie kwiaty zaleją twój ogród

Amsonia nadreńska potocznie nazywa się "blue ice", co oczywiście zawdzięcza swoim kwiatom o niebieskim zabarwieniu. Ta barwa będzie się dobrze komponowała z innymi. Warto także zwrócić uwagę na kształt kwiatów, który przypomina gwiazdkę.

Więcej o: