Jeśli nie wypełnisz tego formularza, możesz zapłacić nawet 72 tys. złotych. Masz na to tylko 14 dni

Osoby, które ostatnio kupiły samochód lub planują to zrobić w najbliższych czasie, muszą pamiętać o konieczności wypełnienia deklaracji PCC-3. Sprawdź, ile wynosi podatek od zakupu pojazdu oraz dowiedz się, jaka kara grozi, jeśli nie złożymy deklaracji i nie zapłacimy daniny.

Osoby kupujący nowy samochód lub motocykl muszą wiedzieć, że mają obowiązek zapłacić nie tylko za pojazd. Należy także odprowadzić podatek. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co to jest PIT PCC-3? Ile mamy czasu na jego wypełnieni? 

Na zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego nabywca ma 14 dni kalendarzowych. W tym czasie powinien wypełnić deklarację PCC-3, wówczas na podstawie deklaracji urzędnik wylicza wartość rynkową pojazdu i określał wysokość podatku, który wynosi 2 procent wartości środka komunikacyjnego. Deklarację możesz przesłać przez internet lub złożyć w urzędzie. Szczegóły dotyczące składania wniosku znajdziesz TUTAJ

* На польсько-українському кордоні помер водій з України. "Думали, що він заснув"

Co grozi za niezłożenie PCC-3? Kara może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy 

Co się stanie, jeśli kierowca nie wypełni deklaracji PCC-3 i nie zapłaci podatku? Po przekroczeniu terminu urzędnicy rozpoczną naliczenie odsetek, dodatkowo nabywca pojazdu może otrzymać karę. Jest ona zależna od płacy minimalnej, która od 1 stycznia wzrosła, oznacza to, że wysokość kary również. Ile wynosi? Za brak założenia deklaracji PPC-3 wynosi ona od 10 procent wysokości płacy minimalnej, aż do jej dwudziestokrotności. Wynika z tego, że kary są naprawdę wysokie. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku wynosi od 349 do 69 800 złotych. Z kolei od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku kara to od 360 do 72 000 złotych.

Parujące szyby w aucie Wrzuć do woreczka i połóż w samochodzie. Problem zniknie

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC-3? To zwalnia cię z opłaty 

Nie wszyscy kierowcy muszą płacić podatek PCC-3. Jeśli wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 złotych, nie podlega on opodatkowaniu. Co więcej, jeśli zakupy samochód na fakturę (VAT i VAT-marża) także jesteśmy zwolnieni z płacenia daniny

Więcej o: