Osoby kupujący nowy samochód lub motocykl muszą wiedzieć, że mają obowiązek zapłacić nie tylko za pojazd. Należy także odprowadzić podatek. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego nabywca ma 14 dni kalendarzowych. W tym czasie powinien wypełnić deklarację PCC-3, wówczas na podstawie deklaracji urzędnik wylicza wartość rynkową pojazdu i określał wysokość podatku, który wynosi 2 procent wartości środka komunikacyjnego. Deklarację możesz przesłać przez internet lub złożyć w urzędzie. Szczegóły dotyczące składania wniosku znajdziesz TUTAJ.
Co się stanie, jeśli kierowca nie wypełni deklaracji PCC-3 i nie zapłaci podatku? Po przekroczeniu terminu urzędnicy rozpoczną naliczenie odsetek, dodatkowo nabywca pojazdu może otrzymać karę. Jest ona zależna od płacy minimalnej, która od 1 stycznia wzrosła, oznacza to, że wysokość kary również. Ile wynosi? Za brak założenia deklaracji PPC-3 wynosi ona od 10 procent wysokości płacy minimalnej, aż do jej dwudziestokrotności. Wynika z tego, że kary są naprawdę wysokie. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku wynosi od 349 do 69 800 złotych. Z kolei od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku kara to od 360 do 72 000 złotych.
Nie wszyscy kierowcy muszą płacić podatek PCC-3. Jeśli wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 złotych, nie podlega on opodatkowaniu. Co więcej, jeśli zakupy samochód na fakturę (VAT i VAT-marża) także jesteśmy zwolnieni z płacenia daniny.