Kiedy przycinać róże? Trzymaj się tych konkretnych terminów, bo inaczej twoje rośliny zmarnieją

Róże to popularne kwiaty, które zdobią ogrody i parki. Sprawdź, jak przcinać róże, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem. Jednym z elementów pielęgnacyjnych jest właśnie przycinanie. Jednak należy pamiętać, aby robić to w odpowiednim czasie. Co trzeba wiedzieć o cięciu róż?

Aby krzewy róż były dorodne i pełne kwiatów, należy o nie dbać przez cały rok. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać, jest przycinanie. Jednak nie można tego robić o każdej porze roku, ponieważ może się to źle skończyć dla roślin. Jeżeli zrobisz to za wcześnie, róża może zmarznąć i zmarnieć. A jeżeli zrobisz to za późno, możesz nie doczekać się kolorowych pąków w tym sezonie. Trzymaj się tych terminów, a krzewy zaskoczą cię pięknymi kwiatami. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz ogrodnika 2023. Po co przycinać róże?

Róże, tak samo, jak i inne rośliny należy przycinać. Ten zabieg pielęgnacyjny ma pomóc roślinom w rozwoju. Przycięcie łodyg sprawia, że krzewy mogą zacząć wypuszczać więcej nowych kwiatów i szybciej się rozwijać. W przypadku roślin, które są gęsto zarośnięte, ten zabieg pielęgnacyjny jest szczególnie ważny. Dzięki temu można sprawdzić, czy we wnętrzu nie pojawiają się szkodniki. Na dodatek słońce będzie mogło docierać do głębszych partii roślin. 

Kiedy obcinać róże? Tego zabiegu nie powinno się przeprowadzać zimą

Róże należy przygotować do zimowania. Jednak absolutnie nie powinno się ich przycinać na zimne miesiące. Po tym zabiegu pielęgnacyjnym na łodygach są rany, które mogą się nie zagoić przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Przez to kwiat zacznie zamarzać i zmarnieje. Cięcie można zastosować zimą tylko i wyłącznie w momencie, w którym pojawia się na roślinie stan chorobowy. Jednak trzeba do tego wykorzystać specjalne środki ogrodnicze. 

Kiedy ciąć róże? Zapamiętaj ten termin 

Odpowiednim terminem na rozpoczęcie przycinania róż jest początek wiosny. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia, kiedy występowanie przymrozków nie jest tak częste, jak zimą. Wiosną warto sprawdzić, czy wszystkie łodygi przetrwały zimę. Jeżeli są zaatakowane przez chorobę lub zmarznięte, należy je usunąć.

Więcej o: