Jak dbać o dendrobium nobile? To storczyk dla każdego! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Dendrobium nobile to jedna z najpiękniejszych roślin z rodziny storczykowatych. Ze względu na swoje piękne, intensywnie fioletowe kwiaty, stała się bardzo popularna wśród miłośników roślin ozdobnych na całym świecie. Sprawdź, jak dbać o dendrobium nobile, by pięknie rosło.

Dendrobium nobile to jeden z najprostszych do uprawy storczyków, który z powodzeniem może być hodowany przez początkujących miłośników roślin. Każdy, kto próbował hodować storczyki, wie, że ich kwitnięcie zależne jest od wielu czynników. Jednak dendrobium może zaskoczyć nas swoją łatwością w tej kwestii. Sprawdź, co zrobić, by obdarzył nas mnóstwem pięknych kwiatów.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o dendrobium nobile? Podstawowe zasady pielęgnacji

Aby dendrobium zdrowo rosło, ważne jest, by odpowiednio zadbać o jego podstawowe potrzeby. Najistotniejsze jest odpowiednie umiejscowienie rośliny. Dendrobium wymaga mocnego, rozproszonego oświetlenia i najlepiej rośnie w miejscu wystawionym od strony wschodniej lub południowej. Aby cieszyć się pięknym kwitnieniem, warto latem wystawić je na zewnątrz, w miejsce osłonięte od wiatru. Od połowy października powinniśmy wstawić kwiat z powrotem do domu, gdyż niskie temperatury mu nie sprzyjają. Zimą z kolei zapewnijmy storczykowi jak największą ilość światła, by zrekompensować chłodniejszy okres.

Podlewanie dendrobium nobile. Uważaj, by nie przelać rośliny

Podlewanie dendrobium jest banalnie proste. Należy jednak uważać, by nie było zbyt obfite. Często wystarczy samo zraszanie. Gdy w lutym kończy się okres spoczynku i roślina zaczyna budzić się do życia, możemy rozpocząć mocniejsze podlewanie i nawożenie. Przy nawadnianiu rośliny warto zadbać o to, by woda była miękka i pozbawiona wapnia. Jej temperatura zaś powinna być pokojowa, aby nie zaszkodzić delikatnym i wrażliwym na zimno korzeniom. 

Dendrobium nobile. Przycinanie i nowe pędy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Jeśli chodzi o przycinanie storczyka, w przypadku dendrobium zazwyczaj nie jest to konieczne. Ważna jest natomiast inna kwestia, a mianowicie regularne usuwanie obumarłych części rośliny tak, aby zapobiec powstawaniu zgnilizny. Wszelkie martwe liście, pędy oraz kwiaty powinniśmy delikatnie ucinać, tuż przy zroście tak, by zgnilizna nie przedostała się do reszty rośliny. Regularne powtarzanie tego zabiegu sprawi, że dendrobium będzie silniejsze, a w sezonie z pewnością pięknie rozkwitnie, by cieszyć nasze oczy.

Więcej o: