Ciemiernik biały. Jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie, aby pięknie kwitła

Ciemiernik to popularna roślina, której nie są straszne mrozy. Kwitnie nawet zimą, dlatego wiele osób po niego sięga, aby ozdobić swój ogród. Jak każda roślina, ciemiernik również ma swoje wymagania. Sprawdź, co musisz zrobić, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu.

Ta roślina jest idealnym wyborem dla osób, które podczas zimy chcą mieć piękne kwiaty. Ciemiernik występuje w wielu różnych kolorach. Może być biały, kremowy, zielony, różowy, fioletowy, a nawet ciemnoczerwony. Co ciekawe, ich liście mogą mieć cętki. Wszystko zależy od odmiany tej rośliny. Jednak najważniejszą kwestią, związaną z ciemiernikiem, jest czas kwitnienia. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ciemiernik biały. Najbardziej znane odmiany rośliny

Wśród najbardziej popularnych odmian można wymienić:

  • Ciemiernik biały - jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się białymi kwiatami, których średnica może mieć nawet 8 cm. 
  • Ciemiernik cuchnący - ma specyficzny zapach, który wytwarzają korzenie. Ma zielone kwiaty z czerwonymi obwódkami. Z wyglądu przypomina palmę.
  • Ciemiernik purpurowy - jego kwiaty mają kolor czerwony lub purpurowy.

Ciemiernik ogrodowy. Zasady uprawy. To warto o nim wiedzieć!

Ciemiernik to roślina długowieczna, która nie ma szczególnych wymagań. Najlepiej będzie rosła w półcieniu lub cieniu. Podłoże powinno być wapienne, żyzne i przepuszczalne. Co ważne, roślina nie lubi wiatru, wiec należy ja zasadzić w ustronnym miejscu. Dobrym wyborem jest okolica drzew i krzewów liściastych. Co ważne, trzeba unikać drzew iglastych, ponieważ mogą zaszkodzić ciemiernikowi. Ciemiernik kwitnie zazwyczaj od listopada, aż do maja, więc zimą twój ogród nabierze kolorów.

 

Kiedy sadzić ciemiernik? Zasady pielęgnacji 

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, koniecznie załóż rękawiczki, ponieważ roślina jest trująca. Najlepiej sadzić ciemiernik w dwóch terminach: albo pod koniec maja lub na przełomie sierpnia i września. Nie zaleca się przesadzania ciemiernika, ponieważ ma delikatne korzenie. Latem należy często podlewać roślinę, ponieważ źle znosi przesuszenie. Warto także nawozić ciemiernik, najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Odpowiedni do tego będzie nawóz wieloskładnikowy. 

Więcej o: