Program "Mama 4+" znany również jako emerytura matczyna lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające to program rządowy, wspierający osoby, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dziećmi. Umożliwia on również wyrównanie strat, wynikających z przerwy w karierze zawodowej. Sprawdź, co należy zrobić, aby otrzymać wsparcie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Program "Mama 4 plus" to rządowe wsparcie dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mogły pracować lub zrezygnowały z zarobków na rzecz opieki nad nimi. Dodatek do emerytury w ramach programu ma zrekompensować straty finansowe, jakie poniosły z tego powodu. Co ważne, emerytura matczyna zazwyczaj w pierwszej kolejności obejmuje rodzicielki, jednak mają prawo ubiegać się o nią również ojcowie.
Program "Mama 4+" przysługuje matkom, które po 1. ukończyły 60 lat oraz po 2. urodziły co najmniej czwórkę dzieci. Ojcowie czwórki, którzy stracili matkę podopiecznych w wyniku jej śmierci, porzucenia lub braku opieki, także mogą skorzystać z programu, jeśli mają powyżej 65 lat.
Ponadto wnioskodawcy muszą spełnić jeden z wymienionych poniżej warunków:
W 2023 roku wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie zależeć od różnicy między otrzymywanym dodatkiem a minimalną kwotą emerytury, która wynosi 1588,44 złote brutto. Osoby biorące udział w programie Mama 4+ otrzymają dodatek, który uzupełni emeryturę do kwoty zgodnej z wysokością najniższego świadczenia w danym roku. Aby skorzystać z programu, trzeba złożyć wniosek w ZUS, dołączając do niego dane, takie jak: PESEL dzieci, akty urodzenia, sprawozdanie z sytuacji rodzinnej i materialnej oraz ewentualne sądowe orzeczenie o powierzeniu opieki nad dzieckiem.