Nawet 1,5 tys. zł dożywotnio i co miesiąc. O tym świadczeniu dla rodziców mało kto wie! Są warunki

Program "Mama 4+" to rodzaj wsparcia dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze świadczenia? Ile wynosi tzw. matczyna emerytura? To świadczenie uzupełniające nie jest dla każdego. Obowiązują trzy warunki.

Program "Mama 4+" znany również jako emerytura matczyna lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające to program rządowy, wspierający osoby, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dziećmi. Umożliwia on również wyrównanie strat, wynikających z przerwy w karierze zawodowej. Sprawdź, co należy zrobić, aby otrzymać wsparcie.

Zobacz wideo Dziemianowicz-Bąk: PiS jest mniej uczciwe od złodzieja

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na czym polega Mama 4 plus? Rządowe wsparcie dla wybranych

Program "Mama 4 plus" to rządowe wsparcie dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mogły pracować lub zrezygnowały z zarobków na rzecz opieki nad nimi. Dodatek do emerytury w ramach programu ma zrekompensować straty finansowe, jakie poniosły z tego powodu. Co ważne, emerytura matczyna zazwyczaj w pierwszej kolejności obejmuje rodzicielki, jednak mają prawo ubiegać się o nią również ojcowie.

Mama 4 plus dla kogo? Musisz spełnić kilka warunków

Program "Mama 4+" przysługuje matkom, które po 1. ukończyły 60 lat oraz po 2. urodziły co najmniej czwórkę dzieci. Ojcowie czwórki, którzy stracili matkę podopiecznych w wyniku jej śmierci, porzucenia lub braku opieki, także mogą skorzystać z programu, jeśli mają powyżej 65 lat.

Ponadto wnioskodawcy muszą spełnić jeden z wymienionych poniżej warunków:

  • Mieć polskie obywatelstwo.
  • Mieć obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz prawo do stałego pobytu w Polsce.
  • W przypadku cudzoziemców pobyt musi być zalegalizowany w Polsce.

Ile wynosi świadczenie Mama 4 plus i co zrobić, aby skorzystać z programu?

W 2023 roku wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie zależeć od różnicy między otrzymywanym dodatkiem a minimalną kwotą emerytury, która wynosi 1588,44 złote brutto. Osoby biorące udział w programie Mama 4+ otrzymają dodatek, który uzupełni emeryturę do kwoty zgodnej z wysokością najniższego świadczenia w danym roku. Aby skorzystać z programu, trzeba złożyć wniosek w ZUS, dołączając do niego dane, takie jak: PESEL dzieci, akty urodzenia, sprawozdanie z sytuacji rodzinnej i materialnej oraz ewentualne sądowe orzeczenie o powierzeniu opieki nad dzieckiem.

Więcej o: