Jak wyczyścić czajnik z kamienia? Wypróbuj te triki! Osad błyskawicznie zniknie z dna i ścianek

Osad z kamienia w czajniku to problem prawie każdego urządzenia. Istnieje jednak kilka prostych sposobów. Jak wyczyścić czajnik z kamienia? Wypróbuj te domowe metody i ciesz się czystą wodą bez osadów. Dzięki temu woda będzie miała lepszy smak. Sprawdź, czego potrzebujesz.

Prędzej, czy później po zakupie nowego czajnika, zaczyna pojawiać się w nim osad z kamienia. Nie jest to kwestia wadliwego sprzętu, tylko twardości wody, jaka jest w mieszkaniu. Tego niestety nie da się uniknąć. Dlatego warto wiedzieć, jak w prosty i szybki sposób pozbyć się osadu. Wypróbuj te domowe triki na skuteczne usunięcie kamienia z czajnika. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych produktów. Otwórz kuchenną szafkę. 

Zobacz wideo Grzałka turystyczna. Pamiętacie ten niezbędnik życia w PRL-u? Zapytaliśmy dzieci, czy widzą do czego mógł służyć ten przedmiot?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odkamienić czajnik? Najważniejsza jest regularność

Należy zapamiętać, że ważna jest regularność czyszczenia czajnika, aby nie doprowadzić do jego awarii. Nagromadzony osad może nie tylko wydłużyć czas gotowania wody, ale również zmienić jej smak. Przez to twoje potrawy i napoje również mogą smakować inaczej. Aby mieć pewność, że do takiej sytuacji nie dojdzie, warto czyścić czajnik średnio raz na trzy miesiące. Dzięki temu usuniesz nagromadzony osad, nie dopuszczając do awarii. 

Jak odkamienić czajnik octem? Kwas dobry na osad

Ocet to produkt, który oprócz zastosowania w gotowaniu, nadaje się również do sprzątania. Za jego pomocą można z łatwością uporać się z brudem i innymi osadami, które należy usunąć. Podobnie jest w przypadku kamienia w czajniku. Aby się go pozbyć, należy wlać do czajnika ocet z wodą w proporcji 1:1 i zagotować. Następnie trzeba zostawić wodę do przestygnięcia, a później ją wylać. Warto również wlać świeżą wodę i ponownie zagotować, aby pozbyć się smaku i zapachu octu.

Czajnik elektryczny szklany. Wypróbuj sok z cytryny

Kolejnym domowym sposobem na usunięcie kamienia z czajnika jest użycie kwasku cytrynowego lub soku z cytryny.

  • Kwasek cytrynowy — wlej wodę do czajnika do połowy objętości urządzenia, a następnie wsyp opakowanie kwasku cytrynowego. Tak przygotowaną mieszaninę zagotuj i pozostaw w czajniku na 2-3 godziny.
  • Sok z cytryny — w tym przypadku należy wlać do czajnika szklankę soku z cytryny i pozostawić na godzinę. Nie należy jednak włączać urządzenia!
Więcej o: