Archeolodzy odnaleźli kolejnego sfinksa. Sądzą, że przedstawia rzymskiego cesarza Klaudiusza

W ostatnich latach badacze i archeolodzy dokonują bardzo dużej ilości odkryć. Część z nich została dokonana w Egipcie. Pod piramidą w Gizie udało się odkryć sekretny tunel, a teraz archeolodzy znaleźli drugiego sfinksa. Jest to jednak o wiele mniejszy od znanego wszystkim sfinksa.

W świątyni Dendera, oddalonej prawie 450 kilometrów od stolicy Egiptu, naukowcom udało się odnaleźć niezwykły posąg. W ziemi ukryty był sfinks, wykonany z kamienia, który swoją pogodną twarzą miał przedstawiać cesarza Klaudiusza

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Egipt: Przełomowe odkrycie archeologów. To rzymski cesarz?

Archeologom udało się odkryć nowy posąg, który wyglądem przypomina stojącego w Gizie sfinksa oraz pozostałości po sanktuarium, które znajdowało się w starożytnej świątyni w południowym Egipcie, jak możemy przeczytać na BBC. Te artefakty udało się znaleźć niedaleko świątyni Hathor, jednemu z najlepiej zachowanych miejsc w Egipcie. Uważa się, że wapienny sfinks, reprezentuje rzymskiego cesarza Klaudiusza ze swoją:

Uśmiechniętą twarzą i dwoma dołeczkami.

Sfinks jest o wiele mniejszy niż ten stojący przy piramidach, który mierzy 20 metrów wysokości. Udało się go odnaleźć w środku dwupoziomowego grobowca w świątynie Dendera na prowincji Quena.

Mały sfinks w Egipcie. Kim był cesarz Klaudiusz? 

Archeolodzy chcą badać oznaczenia znalezione na kamiennej płycie, które mogą ujawnić więcej informacji na temat posągu. Teraz są oni zdania, że przedstawia ona rządzącego w latach 41-54 naszej ery cesarza Klaudiusza, który rozszerzył panowanie Rzymu w Afryce Północnej. Urodził się on w 10 roku przed naszą erą. Często jest kojarzony z wadą wymowy, którą podobno posiadał. Został cesarzem po morderstwie Kaliguli. Zanim go znaleziono, senat rozważał przywrócenie republiki. Chętniej niż jego poprzednicy nadawał rzymskie obywatelstwo mieszkańcom prowincji.

Nowe odkrycia archeologów. To przełomowy krok? 

Poza pięknie i precyzyjnie wyrzeźbiony sfinksem udało się również znaleźć kamienną płytę, która zawierała napisy demotycznymi i hieroglificznymi z czasów rzymskich. Całe wykonane z wapienia sanktuarium zawiera dwuwarstwową platformę i wykonany z cegły błotnej basen z czasów bizantyjskich. Część ekspertów jest zdania, że egipski rząd wykorzystuje takie odkrycia do przyciągnięcia większej liczby turystów, by wspomóc Egipt w czasach poważnego kryzysu gospodarczego.

Więcej o: