Wielu właścicieli zwierząt traktuje swoich pupili jak futrzaste dzieci, więc starają się obliczyć, ile lat mają ich pociecha. Na szczęście jest to stosunkowo proste do obliczenia, według Marty'ego Becera, lekarza weterynarii i założyciela Fear Free Pets.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Becker twierdzi, że najtrudniejsze są początki, a później robi się coraz łatwiej. Jest to spowodowane tym, że w pierwszych dwóch latach swojego życia, koty rozwijają się bardzo szybko, przez co osiągają odpowiednik 20 lat ludzkiego życia do czasu, gdy osiągną 2 lata. Becker tak wykazuje proces: Roczny kot odpowiada 15-letniemu człowiekowi, 2-letni kot ma około 25 lat na ludzkie, potem robi się to jeszcze prostsze, każdy koci rok odpowiada 4 ludzkim. Oznacza to, że 3-letni kot ma ludzkie 29 lat, 4-letni 33, 5-letni 37 i tak dalej. Jeśli kot osiągnie 20 lat, na ludzkie będzie miał około 97 lat.
To jak szybko kociak się rozwija w pierwszym roku swojego życia, jest niesamowite. Jego pierwszy rok to dzieciństwo i lata nastoletnie, włożone w jeden krótki rok. Kot jest uznawany za nastolatka, kiedy osiągnie rok i kilka miesięcy później, przygotujmy się więc na fazę buntowniczą. Po tym czasie nasz futrzak będzie młodym dorosłym. Po skończeniu roku ich ciało jest już w pełni rozwinięte, czekamy tylko, aż ich mózg dorośnie. Zanim kot skończy dwa lata, już w pełni osiągnie etap dorosłości. Nasz zwierzak stanie się seniorem, w okolicy swoich 11 urodzin. Wtedy na ludzki osiąga 61. rok życia.
Koty zazwyczaj dożywają 20 lat, a jak uważa Becker, zdrowy kot, zapewne pożyje kilka lat dłużej. CNN podaje, że najstarszym kotem był Crème Puff i dożył wieku 38 lat i trzech dni, który niestety odszedł w 2005 roku. Obecnie najstarszym żyjącym kotem jest Flossie, która ma już 27 lat. Kotka jest głucha i nie najlepiej widzi, jednak jak na swój wiek cieszy się dobrym zdrowiem.