Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe? Te sygnały powinny działać jak lampka ostrzegawcza

Wycieraczki samochodowe to niezbędny element wyposażenia każdego samochodu. Kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze jest także to, aby były sprawne. Wyjaśniamy, kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe oraz co wskazuje na to, że nie nadają się już do użytku.

Niektóre elementy w samochodzie z biegiem czasu mogą się zużywać. Należą do nich właśnie wycieraczki. Sprawdź, kiedy powinno się je wymieniać.

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wymiana pióra wycieraczki. Najważniejsza jest regularność

Dobrze jest zadbać, aby wycieraczki były wymieniane regularnie. Mimo że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wycieraczki są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Jeśli nie będą dobrze funkcjonować, nie usuną zabrudzeń, a przez to ograniczą pole widzenia kierowcy. Najlepiej jest wymieniać wycieraczki przynajmniej raz w roku. Najlepszym pomysłem będzie robienie tego przed okresem zimowym, ponieważ wtedy zużywają się one najbardziej. Po zimowych przymrozkach również warto sprawdzić, czy nie są zniszczone. 

Symptomy, że nadszedł czas na wymianę wycieraczek. To powinno zwrócić twoją uwagę

Powinniśmy wymienić wycieraczki, jeśli nie pracują prawidłowo, czyli zostawiają smugi, skrzypią lub rozmazują brud. Przed wymianą jednak należy się zawsze upewnić, że wszystkie te symptomy nie są przypadkiem spowodowane zupełnie innym problemem. Może się okazać, że z wycieraczkami wszystko jest w porządku i wystarczy jedynie umyć szybę, ponieważ możliwe, że była po prostu pokryta tłustymi substancjami.

Skrzypiące wycieraczki to jeden z najważniejszych znaków, że nadszedł czas na wymianę. Może się oczywiście okazać, że dziwne dźwięki wzięły się z tego, że szyba jest zbyt sucha. Jednak innym powodem jest często także zużycie metalowego stelaży. Jedno jest pewne, kiedy słyszymy dźwięk podczas pracy wycieraczek, musimy upewnić się, czym jest spowodowany.

Płyn do spryskiwaczy wpływa na prace wycieraczek. Jaki warto używać?  

Na każdej stacji benzynowej oraz w wielu sklepach znajdziemy płyny do spryskiwaczy, jednak jeśli zależy nam na tym, aby wycieraczki były sprawne jak najdłużej, warto sięgnąć po sprawdzony produkt. Tanie preparaty mogą powodować szybsze zużywanie się wycieraczek. Co jeszcze wpływa na to, że częściej musimy je wymieniać? Używanie ich do odśnieżania szyby. Zanim je włączymy, musimy usnąć śnieg oraz lód z przedniej szyby i miejsc, po których poruszają się wycieraczki. 

Więcej o: