Fiołek alpejski, afrykański i trójbarwny. Najważniejsze triki w pielęgnacji popularnych gatunków

Fiołek alpejski to jeden z najczęstszych gatunków kwiatów na polskich parapetach. Często możemy spotkać też inne odmiany, takie jak fiołek afrykański, czy fiołek trójbarwny. Jak dbać o tego rodzaju rośliny? Wiele osób popełnia podstawowe błędy w ich pielęgnacji.

Fiołki to piękne rośliny, które są często wybierane jako ozdoby do domów. Zastanawiasz się, który fiołek wybrać? Fiołek alpejski, fiołek afrykański czy może fiołek trójbarwny? Każdy z nich jest równie piękny, jednak należy o nie odpowiednio zadbać. Poznaj zasady pielęgnacji fiołków.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fiołek alpejski, a podlewanie. Pielęgnacja tej rośliny nie jest taka trudna

Fiołek alpejski zwany jest także cyklamenem. Piękna i oryginalna roślina, która kwitnie zimą, zachwyca wiele osób swoim wyjątkowym wyglądem. Fiołek alpejski nie lubi wysokich temperatur, optymalne będzie dla niego 10 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego, jeśli chcesz hodować cyklamen w domu, warto postawić go przy często otwieranym oknie. Uważaj na bezpośrednie promienie słoneczne. Cyklamen nie wymaga częstego podlewania, raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Podlewając fiołka alpejskiego, wlej wodę na podstawkę, a nie prosto do doniczki. 

Fiołek afrykański: nada się do każdego wnętrza

Fiołek afrykański nazywany jest inaczej sępolią. Roślina kwitnie przez cały rok, a w szczególności latem piękne kwiaty cieszą oko. Fiołek afrykański lubi rozproszone światło, żyzne podłoże i wilgotną ziemię. Podlewanie fiołka afrykańskiego powinno być regularne, szczególnie od jesieni do wiosny, jeśli chcesz, aby latem kwiat zachwycał każdego gościa w domu. Warto wspomnieć, że ten rodzaj rośliny nie lubi spryskiwania i moczenia liści wodą. 

Fiołek trójbarwny: kuzyn bratków

Fiołek trójbarwny z pewnością pięknie wypełni twoje wnętrze w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Kwiaty o cudownych kolorach dodadzą pozytywnej energii tobie i reszcie domowników! Posiadając ten rodzaj rośliny, musisz pamiętać, że nie radzi sobie ona dobrze w obecności chwastów. Dodatkowo należy zapewnić jej żyzną i przepuszczalną glebę. Fiołek trójbarwny wymaga regularnego podlewania, to właśnie dzięki temu wypuszcza on mnóstwo pięknych kwiatów. 

Więcej o: