Kiedy przycinać bukszpan, aby był bujny i zielony? O tym powinien wiedzieć każdy ogrodnik

Bukszpan zwyczajny, czy bukszpan wieczniezielony już niedługo będą potrzebować przycinania. Jak przeprowadzić taki zabieg i kiedy w ogóle go wykonać? Chętnie ci podpowiemy, ponieważ jak podpowiadają ogrodnicy, termin zbliża się wielkimi krokami, a bukszpan potrzebuje tego jak wody.

Bukszpan to wspaniała roślina, którą wiele osób hoduje u siebie w ogrodzie. Trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać, aby pięknie i bujnie rósł. Chętnie podpowiemy, kiedy i w jaki sposób przeprowadzić taki zabieg. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak przyspieszyć wzrost bukszpanu? Pamiętaj o terminie przycinania

Jeśli chcesz, aby bukszpan pięknie i bujnie rósł, musisz zacząć myśleć o przycinaniu. Termin zbliża się wielkimi krokami. Roślinę powinno przycinać się dwa razy w roku. Najpierw wiosną, a następnie w drugiej połowie lata. Wiele jednak zależy od techniki, jaką wybierzesz. Jeśli chcesz formować kształt, to przycinanie należy wykonać już w marcu. Natomiast jeśli chcesz wykonać cięcie w obwódkę, to możesz się za to zabrać najwcześniej w czerwcu. Pamiętaj jednak, że formowanie tego kształtu zajmuje kilka lat. Nie warto się więc zniechęcać i należy zachować cierpliwość. Warto wiedzieć też, że lekkie przycinanie bukszpanu można przeprowadzić zawsze, kiedy zaczyna tracić swój kształt.

Jak uratować suchy bukszpan? Pamiętaj o tych zasadach, a nigdy nie będziesz mieć takiego problemu

Jeśli widzisz, że bukszpan żółknie lub usycha, sprawdź, czy zapewniasz mu odpowiednie warunki do rozwoju. Najważniejsze jet kilka zasad: 

  • Gleba - musi być świeża i przepuszczalna. 
  • Woda - bukszpan jest bardzo wrażliwy na przelanie. Warto podlewać go regularnie, ale z głową. Jeśli będzie mieć za dużo wody, jego korzenie mogą zacząć gnić.
  • Pamiętaj o korze - warto posypać nią bukszpan. Dzięki temu zabezpieczysz roślinę przed patogenami oraz ograniczysz parowanie wody z podłoża.
  • Uważaj na przymrozki. Należy okrywać bukszpan na zimę. Roślina jest bardzo wrażliwa na przemarzanie, dlatego nigdy o tym nie zapominaj. 
  • Suche liście - należy bezwzględnie pozbywać się suchych i obumarłych liści. Szkodzą one roślinie i hamują jej rozwój. 
  • Osłaniaj przed wiatrem. Warto osłaniać roślinę przed wiatrem. Bukszpan jest bardzo wrażliwy na przewianie. Możesz okryć go agrowłókniną. 
Więcej o: