Kiedy przycinać bukszpan, aby był bujny i zielony? O tym powinien wiedzieć każdy ogrodnik

Bukszpan zwyczajny, czy bukszpan wieczniezielony już niedługo będą potrzebować przycinania. Jak przeprowadzić taki zabieg i kiedy w ogóle go wykonać? Chętnie ci podpowiemy, ponieważ jak podpowiadają ogrodnicy, termin zbliża się wielkimi krokami, a bukszpan potrzebuje tego jak wody.

Bukszpan to wspaniała roślina, którą wiele osób hoduje u siebie w ogrodzie. Trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać, aby pięknie i bujnie rósł. Chętnie podpowiemy, kiedy i w jaki sposób przeprowadzić taki zabieg. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak przyspieszyć wzrost bukszpanu? Pamiętaj o terminie przycinania

Jeśli chcesz, aby bukszpan pięknie i bujnie rósł, musisz zacząć myśleć o przycinaniu. Termin zbliża się wielkimi krokami. Roślinę powinno przycinać się dwa razy w roku. Najpierw wiosną, a następnie w drugiej połowie lata. Wiele jednak zależy od techniki, jaką wybierzesz. Jeśli chcesz formować kształt, to przycinanie należy wykonać już w marcu. Natomiast jeśli chcesz wykonać cięcie w obwódkę, to możesz się za to zabrać najwcześniej w czerwcu. Pamiętaj jednak, że formowanie tego kształtu zajmuje kilka lat. Nie warto się więc zniechęcać i należy zachować cierpliwość. Warto wiedzieć też, że lekkie przycinanie bukszpanu można przeprowadzić zawsze, kiedy zaczyna tracić swój kształt.

Kiedy sadzić cebulę dymkę? Nie przegap tych terminów! Kiedy sadzić cebulę dymkę? Nie przegap tych terminów, a plony będą obfite

Jak uratować suchy bukszpan? Pamiętaj o tych zasadach, a nigdy nie będziesz mieć takiego problemu

Jeśli widzisz, że bukszpan żółknie lub usycha, sprawdź, czy zapewniasz mu odpowiednie warunki do rozwoju. Najważniejsze jet kilka zasad: 

  • Gleba - musi być świeża i przepuszczalna. 
  • Woda - bukszpan jest bardzo wrażliwy na przelanie. Warto podlewać go regularnie, ale z głową. Jeśli będzie mieć za dużo wody, jego korzenie mogą zacząć gnić.
  • Pamiętaj o korze - warto posypać nią bukszpan. Dzięki temu zabezpieczysz roślinę przed patogenami oraz ograniczysz parowanie wody z podłoża.
  • Uważaj na przymrozki. Należy okrywać bukszpan na zimę. Roślina jest bardzo wrażliwa na przemarzanie, dlatego nigdy o tym nie zapominaj. 
  • Suche liście - należy bezwzględnie pozbywać się suchych i obumarłych liści. Szkodzą one roślinie i hamują jej rozwój. 
  • Osłaniaj przed wiatrem. Warto osłaniać roślinę przed wiatrem. Bukszpan jest bardzo wrażliwy na przewianie. Możesz okryć go agrowłókniną. 

Zblenduj, przecedź i wlej do doniczki. Skrzydłokwiat w mig zachwyci bujnymi kwiatami Pobierz muzykę i zobacz efekty. Jak muzyka może wpływać na rośliny?

Więcej o: