Kiedy sadzić cebulę dymkę? Nie przegap tych terminów! Zrób te kilka rzeczy, a plony będą obfite

Nadchodząca wiosna sprawia, że coraz częściej wychodzimy do swoich ogrodów. Wiele z nas chce hodować samodzielnie cebulę dymkę i choć nie jest trudna w pielęgnacji, to trzeba przestrzegać paru istotnych wskazówek, by jej plony były obfite. Sprawdź, kiedy sadzić cebulę i jak ja pielęgnować?

Cebula dymka to popularne warzywo, chętnie dodawane przez nas do wielu potraw. Niektórzy z nas sadzą ją w ogródku, by cieszyć się własnymi plonami. Sprawdź, kiedy powinno się siać cebulę raz jak ją pielęgnować, by rosła silna i zdrowa.

Zobacz wideo Płaczesz jak bóbr podczas krojenia cebuli? Sprawdź, co zrobić, by tego uniknąć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić cebulę dymkę? To pierwsze wiosenne warzywo, zobacz jak sadzić cebulę

Aby zasadzić cebulę dymkę w naszym ogrodzie, należy się pospieszyć. Jest ona bowiem uznawana za pierwsze wiosenne warzywo. Okres sadzenia wypada od końca marca do końca kwietnia. Cebulę umieszczamy w ziemi, w rzędach, zachowując odstępy około pięciu centymetrów. Robimy to tak, by wierzchołki warzywa wystawały nieco ponad poziom gruntu. Do sadzenia warzywa powinniśmy wybrać słoneczne miejsce o dobrze przepuszczalnej glebie. Ważne, by unikać umieszczania dymki w ziemi, w której uprzednio rosły okopowe warzywa: marchewki, buraki lub ziemniaki. Można natomiast wybrać glebę, w której hodowaliśmy fasolę lub ogórki. Zimową odmianę cebulki dymki sadzimy z kolei w drugiej połowie września, przed pierwszymi przymrozkami tak, by roślina zdążyła się ukorzenić.

Jak pielęgnować cebulę dymkę, by pięknie rosła? Zastosuj naturalny nawóz

Jeśli chcemy, by nasza cebula przyniosła nam obfite plony, możemy pomyśleć także o nawożeniu. Na początek wegetacji wystarczy zastosowanie kompostu, ale w późniejszym terminie możemy postawić na naturalne nawozy, zawierające fosfor oraz potas, niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny. Doskonale nada się w tym wypadku banan, a dokładniej skórki. Najszybszą metodą na nawożenie ogrodowej cebuli będzie umieszczenie pokrojonej na niewielkie kawałki skórki, bezpośrednio w glebie. W ten sposób będą dostarczane do rośliny stopniowo uwalniające się witaminy i minerały. Pamiętaj, tylko aby umieścić skórki co najmniej 5 centymetrów pod glebą tak, by pierwiastki dotarły bezpośrednio do korzeni rośliny. Możemy równie dobrze najpierw wysuszyć skórkę, zmielić ją na proszek i wymieszać z ziemią. Efekty zaczną być widoczne już po kilku zabiegach, a cebula dymka powinna rosnąć bujnie i zdrowo, aż do czasu plonów.

Więcej o: