Już pojawiły się w Polsce. Leśnikom udało się uchwycić te zwierzęta na fotopułapkach

Powrót bocianów do Polski jest świetnym potwierdzeniem tego, że wiosna na dobre rozgościła się już w naszym kraju. Ostatnio Dyrekcja Lasów Państwowych podzieliła się zdjęciami z fotopułapek. Widzimy na nich, że w gniazdach zadomowił się kuzyn bociana białego - bocian czarny.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu dodała posta na Facebooka, w którym podzielili się zdjęciami z fotopułapek. Możemy na nich zobaczyć, że do Polski przyleciały już pewne duże, czarne ptaki.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kraju powrócił bocian czarny. Został uwieczniony na fotopułapce

Niedawno Lasy Państwowe podzieliły się ze swoimi obserwatorami świetną informacją. Fotopułapki, które zastały zamontowane w lutym na terenie 11 nadleśnictw w Radomiu, uchwyciły czarne bociany, które przyleciały już do Polski. Te urządzenia pozwalają w dyskretny sposób obserwować bocianie gniazda. Jak piszą na Facebooku leśnicy:

Aparatura została zainstalowana przed przylotem ptaków z zimowisk i w żaden sposób nie będzie naruszała ich spokoju.

Zdjęcia z fotopułapek są niezbędne w badaniu biologii lęgowej bocianów czarnych, które gniazdują w lasach w Radomiu. Dyrekcja obiecuje również, że będą one publikowane zarówno na profilach facebookowych jak i na stronach dyrekcji, nadleśnictw i Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Przy okazji instytucje te mają w planach szerzenie wiedzy na temat tych niezwykłych ptaków. Obserwacje będą prowadzone do 15 września, czyli do odlotu bocianów do ciepłych krajów.

Bocian czarny w Polsce. Znacznie różni się od swojego kuzyna - bociana białego

Kiedy ktoś powie: "bocian", pierwszą myślą jest najbardziej rozpoznawalny w Polsce bocian biały. Nie każdy jednak zdaję sobie sprawę, że nasz kraj jest również domem dla jego kuzyna o czarnym kolorze upierzenia. Jak możemy przeczytać na stronie poznan.lasy.gov.pl, ten gatunek ptaka ma krwistoczerwony dziób, oraz nogi i obwódkę oczu w tym samym kolorze. Potocznie nazywa się go hajstrą. Bocian czarny mieszka zazwyczaj w głębi lasu i stroni od ludzi. Jego gniazda znajdują się przeważnie na olbrzymich dębach. Na ogół można go zauważyć w okolicach zbiorników wodnych takich jak stawy, rozlewiska czy bagna, ponieważ tam żeruje. W Polsce jego liczebność jest oceniana na 1200 do 1400 par. 

Więcej o: