Bocian biały wraca do Polski. Dlaczego lepiej ujrzeć go w locie? Ludowe tradycje mówiące o bocianach

Bocian biały to jeden z symboli wiosny, w ludowych tradycjach zajmował on bardzo ważne miejsce. Sprawdź, co dawniej oznaczało ujrzenie bociana w locie oraz od jakich miejsc miał stronić. Co warto wiedzieć o tym zachwycających ptakach, które uwielbiają osiedlać się w Polsce?

Bociany to jedne z najbardziej podziwianych i lubianych ptaków. Nic więc dziwnego, że 31 maja w Polsce i na świecie obchodzimy Dzień Bociana Białego. Co warto o nim wiedzieć? Jaką funkcję pełni w ludowych tradycjach? Wyjaśniamy! 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Bocian biały. Czego jest symbolem? 

Bocian to bez wątpienia jeden z największych symboli wiosny. Bocian biały symbolizuje nie tylko tę porę roku, ale też zmartwychwstanie i szczęście. Według ludowych tradycji pierwszy ujrzany bocian może zwiastować, jaki będzie rok. Jeśli zostanie ujrzany w locie to, czeka nas szczęście. Z kolei, gdy dostrzeżemy go w gnieździe lub stojącego na ziemi to może spodziewać się nadejścia nieszczęścia. 

Bocian w tradycji ludowej. Co oznacza, kiedy pojawia się w gospodarstwie?

Co więcej, mieszkańcy wsi uważali, że jeśli bocian zakłada gniazdo w gospodarstwie, to jego właścicieli czeka błogosławieństwo - przypomina ludowe tradycje Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Słowianie sądzili także, że te ptaki wyczuwają zło i nie pojawiają się w miejscach, gdzie zostały popełnione niegodziwe czyny. Bociany w tradycji ludowej były także meteorologami, którzy mieli zwiastować pogodę. Ujrzenie białego bociana oznaczało nadejście suchej pogody, natomiast czarnego długotrwałe deszcze

Bocian biały zachwyca swoim wyglądem. Co warto o nim wiedzieć?

Bociany ze wszystkich europejskich krajów najbardziej lubią przebywać w Polsce. Jak informują Lasy Państwowe, w naszym kraju gniazduje około 50 000 par tych ptaków. Najczęściej zakładają swoje gniazda na budynkach i słupach elektrycznych. Dzięki czerwonym długim nogom i dziobowi w tym samym kolorze jesteśmy w stanie szybko odszukać na polu tego dużego ptaka, który waży od 2,3 do 4,5 kilograma. Osiąga długość od 100 do 115 centymetrów oraz wysokości 100-125 centymetrów, z kolei rozpiętość jego skrzydeł waha się od 155 do nawet 215 centymetrów. A co je bocian? Oczywiście żaby, ale nie tylko. W jego diecie znajdują się także owady, dżdżownice, a nawet małe ssaki np. nornice. 

 
Więcej o: