Już niedługo odbędzie się rezurekcja. To najważniejsza msza w Kościele Katolickim

Przebieg oraz godziny odbywania się mszy rezurekcyjnej powinien znać każdy katolik. Jeśli nie wiesz, na czym polega nabożeństwo, spieszymy z wyjaśnieniami. Dowiedz się także, jakie są święta nakazane w Kościele Katolickim i czy Wielkanoc do nich należy.

Rezurekcja to ważny obrzęd, o którym powinni wiedzieć wszyscy katolicy. Wyjaśnimy, czym dokładnie jest i dlaczego warto uczestniczyć w tej mszy. Podpowiemy także, czy po uczestnictwie w rezurekcji trzeba iść do kościoła także w niedzielę.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Czy rezurekcja jest mszą niedzielną? To najważniejsza msza w Kościele Katolickim

Rezurekcja to najważniejsza msza w okresie Wielkanocy. Na czym dokładnie polega to nabożeństwo? Obrzęd opiera się na procesji. To ogłoszenie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz zaproszenie dla wszystkich, aby celebrować zwycięstwo życia nad śmiercią. Z tego powodu msza rezurekcyjna odbywa się w sobotę wielkanocną w nocy, na zakończenie Wigilii Paschalnej lub w niedzielę nad ranemKsiądz wraz z wiernymi (oczywiście jeśli jest to możliwe) wychodzi poza świątynie i okrąża ją trzy razy. Czy rezurekcja jest obowiązkowa? Wiele zależy od tego, czy brało się już udział w innym nabożeństwie. Każdy katolik i katoliczka jest zobowiązany do uczestnictwa w co najmniej jednej mszy podczas okresu Wielkanocy. Tak więc udział w rezurekcji jest dobrowolny.

Czy jednak w niedzielnej mszy jest obowiązkiem? Święta nakazane w kościele katolickim

Jeśli chodzi o msze w niedziele, to jak wie każda osoba wierząca, należą one do świąt nakazanych. Czy więc trzeba w nich uczestniczyć? Odpowiedź brzmi tak. Okres Wielkanocy nie stanowi w tym wypadku żadnego wyjątku. Jeśli wiec udało ci się wziąć udział w rezurekcji, która odbywa się o poranku w niedziele, to możesz zrezygnować z kolejnej mszy tego dnia. Jakie są inne święta nakazane? Można ich znaleźć nawet kilka. Pamiętaj, że jako osoba wierząca, powinno się uczestniczyć w mszach świętych w każdym z niżej wymienionych dni.  

  • 1 stycznia 2023 - Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia 2023 - Trzech Króli
  • 18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie
  • 8 czerwca 2023 - Boże Ciało (święto ruchome)
  • 15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie
Więcej o: