Te rośliny przycinamy we wrześniu. Na cięcie niektórych z nich zostało niewiele czasu

Jesienne cięcie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych o tej porze roku. Podpowiadamy, jakie drzewa oraz krzewy powinny przejść tę pielęgnację. Należy pamiętać, że nie tylko czas cięcia, ale także nasze przygotowanie do niego jest niezwykle ważne.

Wrzesień to okres intensywnych prac w ogrodzie. Oprócz zbierania plonów, nawożenia oraz sadzenia, to także czas na przycinanie roślin. Jakie okazy powinny zostać skrócone w tym miesiącu? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Przycinanie roślin jesienią. Wiemy, kiedy przycinać drzewa owocowe i orzech włoski 

Osoby, które mają w swoim ogródku drzewa owocowe - pestkowe powinny się pospieszyć z ich przycięciem. Ogrodnicy zalecają przeprowadzenia tego zabiegu w pierwszej połowie września. Dotyczy to cięcia m.in. wiśni, czereśni czy śliwy. Przycinanie tych okazów ma za zadanie prawidłowo uformować drzewo oraz usunąć chore i stare gałęzie. Cięcie tych roślin pod koniec lata lub na początku jesieni pozwoli im szybciej zagoić rany, co z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka powstania choroby niż podczas cięcia wiosną. Z kolei orzech włosy warto przyciąć w drugiej połowie miesiąca. Jakie inne okazy należy przyciąć we wrześniu? 

Kiedy przycina się róże i lawendę? To właśnie teraz jest czas, aby zadbać o te rośliny 

Wrzesień to okres, w którym powinno się przyciąć krzewy owocowe takie jak: maliny, agrest czy porzeczka. W tym okresie cięcie przechodzą także krzewy ozdobne, czyli m.in. róża czy lawenda. Jesienne przycinanie róży sprawi, że w kolejnym sezonie krzew zachwyci dużą ilością kwiatów. Podczas przycinania tej rośliny należy pozbycie się chorych, martwych oraz uszkodzonych pędów. Natomiast cięcie lawendy pozwoli przygotować się jej na okres zimowy. W tym przypadku ucinamy młode pędy, które są niezdrewniałe. Na tym jednak nie koniec. Na przycinanie czekają także żywopłoty. 

Przycinanie żywopłotu. O tym powinniśmy pamiętać przed cięciem roślin 

Jesienią należy także przycinać żywopłoty. Nie powinno się tego robić w późniejszym okresie, ponieważ może to przynieść więc szkody niż pożytku. Za późne skracanie pędów może powodować, przymarznięcie roślin. Jakie okazy tniemy jesieniąZabiegowi temu poddajemy m.in. tuje, cisy. Podobnie jak w przypadku pozostałych okazów musimy pamiętać o usunięciu chorych oraz starych pędów. Nie tylko termin, ale też sposób przycinania ma duże znaczenie. Ogrodnicy, którzy planują przystąpić do skracania roślin, powinny pamiętać o zdezynfekowaniu narzędzi np. sekatora. Kluczowe jest także to, aby urządzenie do cięcia było ostre, wówczas nie pokaleczymy roślin. Po cięciu warto także zastosować maść ogrodniczą, która zabezpieczy rany na krzewach czy drzewach.  

Więcej o: