Monstera ma żółte liście i marnieje w oczach? Jeśli tego nie zrobisz, kwiat zaatakują inne szkodniki

Monstera dziurawa to roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością w naszych domach i biurach. Ze względu na swój oryginalny wygląd i prostotę uprawy, nadaje się praktycznie dla każdego. Niestety, jej częstym problemem mogą być żółknące liście. Jak temu zaradzić? Podpowiadamy.

Dość popularnym problemem, który często spotyka nasze monstery, są żółknące liście. Niestety nie wygląda to zbyt estetycznie, zwłaszcza że są one głównym atrybutem rośliny. Na szczęście czasem wystarczy naprawdę niewiele, by pozbyć się problemu. Zrób to, a monstera szybko wróci do zdrowia.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego monstera żółknie? Przyczyn może być kilka

Przyczyn żółknięcia liści naszej monstery może być naprawdę wiele. Najpopularniejszym z nich jest zbyt wilgotne podłoże. Rośliny o wiele lepiej znoszą wysuszenie niż przelanie, dlatego trzeba naprawdę uważać z ich nadmiernym nawadnianiem. Zbyt dużą wilgoć poznamy po tym, że liście monstery żółkną od dołu. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na problemy z liśćmi kwiatu, jest przesuszenie. W tym wypadku jednak zaczynają one więdnąć. 

Monstera - żółte liście. Sprawdź, jak pozbyć się tego problemu

Najczęściej, aby sytuacja wróciła do normy, wystarczy przestać podlewać monsterę na jakiś czas. Niesamowicie ważne jest, aby odciąć liście, które zmieniły kolor. Nie przybiorą one z powrotem zielonej barwy, a tylko mogą przyciągnąć szkodniki swoją słabą kondycją. Jeśli jednak mamy podejrzenia, że przelaliśmy roślinę, warto sprawdzić jej korzenie. Jeżeli zaczęły gnić, konieczne będzie ich przycięcie i zasadzenie kwiatu na nowym, suchym podłożu. Po tym procesie nie powinniśmy podlewać monstery przez co najmniej dwa tygodnie.

Monstera dziurawa - jak pielęgnować? Wypróbuj to, a będzie rosnąć jak nigdy

Poza podstawową pielęgnacją, taką jak odpowiednie miejsce, podcinanie żółtych liści i podlewanie, monsterę dziurawą powinniśmy co jakiś czas nawozić. Dzięki temu prostemu, domowemu trikowi, będzie naprawdę zdrowo i bujnie rosła. Wystarczy, że wykonasz samodzielnie naturalny nawóz ze skórek po bananach. Aby to zrobić, pokrój w kostkę obierki po owocu, a następnie włóż do pojemnika i zalej wodą. Pozostaw na co najmniej 24 godziny, by wytworzył się odpowiedni wywar. Powstały płynny nawóz przelej do konewki i podlewaj nim monsterę raz na dwa tygodnie. 

Więcej o: