Dodaj do wody trzy miarki tego produktu z kuchni. Dzięki temu twoje bazie będą świeże po Wielkanocy

Bazie kotki to wspaniała wiosenna ozdoba. Niestety, nie wytrzymują one zbyt długo w wazonie. Istnieje jednak pewien trik, który sprawi, że wytrzymają nawet długo po Wielkanocy. Wystarczy dodać odrobinę tego produktu.

Bazie cieszą oczy wielu osób. Nie raz na wiosnę ozdabiają wnętrza mieszkań i domów. Niestety, nie mogą stać w wazonie w nieskończoność. Można jednak nieco przedłużyć ich żywotność. Wystarczy zastosować pewien trik

Zobacz wideo Nie wiesz, jak pozbyć się osadu z wazonu? Mamy na to dwa skuteczne myki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Bazie mogą stać w wazonie znacznie dłużej. Wystarczy dodać do niego gliceryny

Dekorowanie domu baziami na wiosnę to dość znany zwyczaj. Ozdoba stanowi piękny symbol tej pory roku. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby się nimi cieszyć jak najdłużej. Aby to osiągnąć, wystarczy sięgnąć po glicerynę. Substancja pozwoli utrwalić bazie i cieszyć się nimi jeszcze długi czas. To sposób, dzięki któremu gałązki nie będą się łamać ani kruszeć, a także zachowają swój kształt. Jak odpowiednio pracować z gliceryną? To dziecinnie proste. 

  • Weź wazon i wlej do niej 30- procentowy roztwór gliceryny. Jeśli chcesz go przygotować samodzielnie, weź dwie szklanki wody na jedną substancji i wymieszaj. Możesz oczywiście odpowiednio zwiększyć proporcje. 
  • Używaj jedynie gorącej wody.
  • Wlej roztwór do wazonu i włóż do niego bazie
  • Poczekaj kilka dni, a następnie wyjmij gałązki i przełóż na papier. 

Dzięki temu bazie będą utrwalone, a kotki nie będą odpadać od gałązek. Możesz wykorzystać je nawet na następną Wielkanoc. 

Co zrobić, aby bazie stały kilka tygodni? Pamiętaj, o tej zasadzie

Jeśli nie chcesz preparować bazi, ale chcesz, aby postały w wazonie jak najdłużej, musisz pamiętać o pewnej zasadzie. Jak podaje portal rodzice.pl, gałązki lepiej przechowywać na sucho. 

Rośliny lubią wodę, ale bazie są inne. Chodzi o te po ścięciu. Gałązki bazi nie powinno się wstawiać do wody. Niech stoją suche w wazonie.

- przekazał Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Bazie wstawione do wody szybko zaczną przekwitać. Z tego powodu postoją w wazonie znacznie krócej. Jeśli więc chcesz, aby cieszyły oczy jak najdłużej, jednak nie masz ochoty na zabieg z gliceryną, po prostu nie wlewaj wody do naczynia, w którym są gałązki.

Więcej o: