Dbanie o środowisko w ostatnich latach zostało dość mocno nagłośnione, jednak mimo to nadal wiele osób nie ma pojęcia o tak podstawowych czynnościach, jak segregacja odpadów. Okazuje się, że te małe codzienne przyzwyczajenia diametralnie wpływają na naszą planetę, dlatego dobrze wiedzieć, jakie są zasady segregacji śmieci.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Styropian przewija się w wielu polskich domach stosunkowo często. Niemalże każdy zakup elektroniki czy nawet czasami obuwia wiąże się z tym, że jesteśmy w posiadaniu styropianu. To nic innego jak tworzywo sztuczne, które powstało na skutek podgrzania parą wodną granulek polistyrenu. Jeśli masz go w mieszkaniu, wiedz, że wyrzucenie go do zwykłego śmietnika jest ogromnym błędem.
Warto wspomnieć, że styropian dzielimy na dwa rodzaje - czysty i brudny. Czysty to ten, który używany jest m.in. do zabezpieczenia różnych elementów przesyłek lub sprzętów elektronicznych i powinien wylądować w żółtym pojemniku, który jest przeznaczony na tworzywa sztuczne.
Styropian brudny to taki, który używany jest głównie przez restauracje, oferujące dania na wynos. Opakowania tego typu należy wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Istnieje jeszcze jeden rodzaj styropianu, a dokładnie styropian budowalny. Materiał ten nie może zostać wyrzucony do pojemników na odpady. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lokalnym punktem odpowiedzialnym za zbieranie odpadów komunalnych i zapytać, czy przyjmie taki odpad. Czasami konieczne może być także znalezienie odpowiedniej firmy, która zbiera tego typu styropian i wywozi w odpowiednie miejsce.
Segregacja śmieci to świetny sposób na ratowanie środowiska i bycie eko. W miejscach publicznych jak i czasami w domach można zauważyć śmietniki w różnych kolorach, a co one oznaczają? Niebieski śmietnik przeznaczony jest na materiały papierowe, zielony na szkło, żółty na metale i tworzywa sztuczne, brązowy na bioodpady, a czarny na odpady zmieszane. Stosując się do tych zasad i wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników dbasz o matkę naturę - to proste, prawda?