Jak długo rozkładają się śmieci? Szkło aż 4000 lat, plastikowa butelka "tylko" ok. 450 lat

Jak długo rozkładają się śmieci? Niektóre z nich ulegają degradacji po kilku tygodniach, inne potrzebują na to setek lat. Oto kilka istotnych przypadków, które warto znać.

Ile rozkładają się śmieci? Narastający problem cywilizacji

Ile rozkładają się śmieci? Na tak zadane pytanie odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Poszczególne typy odpadów mogą ulegać degradacji w bardzo różnym czasie, który może trwać od kilku tygodni do kilku stuleci. To zróżnicowanie jest przyczyną problemu cywilizacyjnego, z którym musi się mierzyć cała ludzkość. Nawet obecnie obserwujemy wzrost opłat związanych z odbiorem i utylizacją odpadów. W przyszłości trudności takie będą narastać choćby dlatego, że niektóre z nich zostają z nami bardzo długo. Warto więc przyjrzeć się niektórym kategoriom śmieci i czasowi ich rozkładu.

Ile rozkłada się plastikowa butelka?

Od czego zacząć? Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: ile rozkłada się plastikowa butelka? Z pewnością czas jej degradacji będzie dłuższy od czasu życia człowiek - nawet wtedy, gdyby chodziło o osobę dożywającą bardzo sędziwego wieku. Przyjmuje się, że nawet w najbardziej optymistycznym wariancie tworzywa wykorzystywane do produkcji butelek PET rozkładają się 100 lat. Wiele zależy od składu. Najczęściej jest to jednak od 450 do 1000 lat. Część z plastikowych odpadów można jednak poddać recyklingowi.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Jak długo rozkładają się odpady? Oto kluczowe czynniki

Jak długo rozkładają się odpady? Kilka czynników ma tu kluczowe znaczenie. Oczywiście należy brać przede wszystkim pod uwagę specyficzne cechy danego materiału. Co do zasady warto jednak pamiętać o tym, że:

  • Ogromne znaczenie odgrywa tutaj temperatura. W lecie lub krajach o ciepłym klimacie taki rozkład z reguły przebiega szybciej. 
  • Wilgoć również jest istotna. Im jest jej więcej w środowisku, tym bardziej skraca się czas rozkładu.
  • Ważne są także: wielkość odpadu, jego uszlachetnienie czy jakość wykonania.

Zobacz też: Gdzie wyrzucać lakier do paznokci zgodnie z zasadą segregacji śmieci? To wcale nie jest takie oczywiste

Ile czasu rozkładają się śmieci? Kilka przykładów

Ile czasu rozkładają się śmieci z poszczególnych kategorii? Wśród popularnych odpadów czas ich rozkładu wynosi:

  • Papier - do pół roku. Wiele zależy od formy papierowych odpadów. Przyjmuje się, że w najszybszym tempie dochodzi do rozkładu papieru gazetowego, który znika już po ok. sześciu tygodniach. Warto jednak pamiętać o tym, że niepozorny bilet komunikacji miejskiej będzie obecny w środowisku przez czas ponad dwukrotnie dłuższy.
  • Metal - 10 do 200 lat. W przypadku metalu bardzo ważne są oddziaływanie wilgoci i wielkość elementów. Inny będzie też czas rozkładu metalu w postaci czystej, odmienny zaś stopu. Metalowa puszka ulegnie degradacji po ok. 10 latach, ale taki sam przedmiot zrobiony z aluminium pozostanie w środowisku przez 200 lat.
  • Szkło - nawet 4000 lat. Chodzi tutaj o materiał, który rozkłada niezwykle długo. Jego zaletą jest jednak fakt, że może być wielokrotnie przetwarzane i ponownie wykorzystywane. 
  • Bioodpady - czas ich rozkładu wynosi najczęściej od dwóch do pięciu tygodni w zależności od warunków. Nie tworzą one przy tym większej uciążliwości dla środowiska naturalnego. 

Warto jeszcze pamiętać o tym, że:

  • rozkład gumowej opony trwa ok. 80 lat;
  • degradacja styropianu trwa ok. 50 lat;
  • niedopałek papierosa lub guma do żucia pozostaną w środowisku ok. 5 lat;
  • bawełniany materiał ulega degradacji do pół roku;
  • rozkład drewnianego krzesła zachodzi po ok. 15 - 20 latach.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić baterie? Sprawdź najważniejsze zasady segregacji śmieci

Więcej o: