Kolory koszy na śmieci. Najważniejsze zasady segregacji odpadów

Różne kolory koszy na śmieci są ułatwieniem, które z założenia ma nam pomagać w sprawnej segregacji odpadów. Trzeba przy tym jednak odrobiny własnego wysiłku, aby nauczyć się je rozpoznawać. To zaś wprowadzi w nasze działania cenny automatyzm.

Jak właściwie wybrać kosz na śmieci? Segregacja i jej znaczenie

Jak właściwie wybrać kosz na śmieci? Segregacja o tyle ma znaczenie, o ile jest właściwie przeprowadzana. Bezbłędne działanie w tym aspekcie bardzo ułatwia późniejsze odzyskiwanie surowców ze zużytych przedmiotów. Wprowadzenie zróżnicowanej kolorystyki może być pomocne: pozwala na wypracowanie w sobie automatyzmu przy skutecznym pozbywaniu się odpadów.

Co zyskujemy w zamian? Oczywistą zaletą skutecznej segregacji odpadów jest już choćby to, że wiele z nich można skutecznie przetworzyć. Tak uzyskane materiały nie wypadną z obiegu, ale będą w dalszym ciągu wykorzystywane w gospodarce i codziennym życiu ludzi. Dzięki temu można zaś liczyć na czystsze środowisko, w którym wszyscy żyjemy.

Kosze do segregacji śmieci: żółty i niebieski 

Jak należy wykorzystywać kolorowe kosze do segregacji śmieci? Na początku warto zwrócić uwagę na pojemniki żółty i niebieski. Które odpady należy do nich wkładać?

  • Żółty kosz na śmieci przeznaczony jest na metale i odpady z tworzyw sztucznych. Wrzucamy tutaj butelki plastikowe, kapsle, folię aluminiową, kartony po mleku i napojach, torby i opakowania plastikowe, ale również puszki po napojach czy konserwach. Nie można tutaj jednak umieszczać opakowań po lekach, z zawartością lub sprzętu elektronicznego i AGD. 
  • Niebieskie kosze na odpady ustawiane są po to, by znalazł się w nich papier. Chodzi o wszelkiego rodzaju opakowania z papieru, ulotki, makulaturę czy tekturę. Nie wrzucamy tutaj kartonów po mleku i soku, taśmy klejącej czy chusteczek.
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Pojemniki do segregacji: brązowy i zielony

Kolejne pojemniki do segregacji to kosze brązowy i zielony. Jakie śmieci powinny do nich trafić?

  • Brązowe kosze na śmieci przeznaczone są na odpady biologiczne. Znajdą się tutaj odpady z owoców i warzyw, resztki jedzenia bez mięsa, trawa, liście, fusy po kawie i herbacie, drobne gałęzie itp. Nie wolno tu wrzucać resztek i odchodów zwierzęcych, płyt lakierowanych czy popiołu. 
  • Zielone kosze na śmieci przeznaczone są na szkło. To w nich znajdą się butelki i słoiki szklane, które muszą być pozbawione nakrętek. Wrzucamy tutaj również szklane opakowania po kosmetykach. Których opadów nie wolno umieszczać w koszach o kolorze zielonym? Chodzi przede wszystkim o takie kategorie odpadów, jak szkło okienne i samochodowe, lustra, szyby, kryształy, porcelana, doniczki, żarówki, świetlówki i szklane opakowania po lekach.

Czarne śmietniki do segregacji odpadów zmieszanych

Co umieszczamy w czarnych śmietnikach do segregacji odpadów? Znajdzie się tutaj wiele kategorii śmieci, co do których zaklasyfikowania mamy często spore problemy. O co przede wszystkim chodzi? Do czarnych koszy powinny trafić takie materiały, które nie mieszczą się w innych kategoriach, ale nie są odpadami niebezpiecznymi. Znajdą się tu zabrudzone opakowania, środki czystości, artykuły higieniczne czy zanieczyszczony papier. Nie ma tu zaś miejsca np. dla odpadów budowlanych, przeterminowanych leków i chemii, baterii, sprzętu AGD i odpadów wielkogabarytowych. 

Zobacz też: Opakowanie po maśle: gdzie wyrzucić? To wcale nie jest takie oczywiste

Więcej o: