Czy twój pupil rozumie, co do niego mówisz? Naukowcy znają odpowiedź. Wielu może zaskoczyć

Wielu właścicieli "rozmawiających" ze swoimi pupilami na pewno zastanawia się, czy ich zwierzak w ogóle rozumie co do niego mówią. Naukowcy przeprowadzili badania naukowe, aby to sprawdzić. Wyniki wskazują, że psy mają sporo wspólnego z małymi dziećmi.

Czy psy rozumieją twoje gesty? To pytanie może nurtować większość właścicieli psów. Naukowcy przeprowadzili badanie na ten temat i otrzymali zaskakujące wyniki. 

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Czy psy nas rozumieją? Odbierają bodźce wizualne w podobny sposób co dwuletnie dzieci

Jak możemy się dowiedzieć z badania opublikowanego na stronie researchgate.net, psy mają podobną zdolność rozumienia bodźców wizualnych i specyficznych gestów jak dwuletnie dzieci. Nie oznacza to, że rozumieją wszystko, co się im pokazuje, czy też mówi. Natomiast jak wynika z badania jeśli chodzi na przykład o gesty wskazujące, to psy rozumiały je znacznie lepiej i uczyły się ich znacznie szybciej niż dwulatki.

Psy mają zdolność rozumienia ludzkich gestów wskazujących na poziomie dwuletniego dziecka, w dodatku potrzebują niemal zerowego czasu na naukę, aby zrozumieć komunikację wizualną.

- czytamy w badaniu przeprowadzonym przez zespół Gabrielli Lakatos z Wydziału Etologii Uniwersytetu Eotvos. Badaczka w wywiadzie dla nbcnews.com podkreśliła, że mimo wszystko psów i dzieci nie należy zbyt mocno porównywać. 

Nikt nie próbował zaganiać stada owiec z dwulatkami.

- wyjaśnia Lakatos.

Psy rozumieją więcej niż małpy? Czworonogi znacznie chętniej współpracują 

Jak wynika z innych badań, psy znacznie chętniej współpracują niż małpy. Naukowcy wykazali, że szympansy mają trudności kiedy muszą zrobić coś wspólnie z badaczem lub drugim osobnikiem, ale także niezbyt chętnie dzielą się jedzeniem. W tych testach psy wypadły zdecydowanie lepiej. Większość z nich dobrze radziła sobie ze współpracą i znacznie chętniej niż małpy dzieliła się jedzeniem. 

Ludzki gest wskazujący ma charakter współpracy.

- powiedziała Gabriella Lakatos w wywiadzie. Z tego wynika, że małpy, którym w teorii znacznie bliżej do ludzi, mimo wszystko gorzej radzą sobie z gestami wskazującymi, które psy potrafią opanować błyskawicznie i rozumieć je do końca życia. 

Więcej o: