Twój pupil podgryza trawę? Naukowcy mają kilka teorii. To może zdziwić niejednego właściciela

Każdy właściciel i właścicielka psa doskonale zna to zachowanie. Podczas spaceru pies, zamiast załatwiać swoje potrzeby, nagle staje i zaczyna jeść trawę. Często wygląda to tak, jakby właściciele głodzili zwierzaka, które łapczywie połyka kolejne kępki. Powody są jednak zupełnie inne.

Dlaczego psy tak chętnie wcinają trawę na dworze? Naukowcy mają kilka teorii, które zaskoczą niejednego właściciela. Jeśli posiadasz czworonożnego przyjaciela, koniecznie dowiedz się więcej.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego pies zjada trawę? Naukowcy mają trzy teorie

Każdy właściciel na pewno się z tym spotkał. Czworonożny przyjaciel podczas wiosennych spacerów z radością pochłania kolejne kępki trawy. Z czego wynika takie zachowanie? Jak podaje strona pethelpful.com, istnieją trzy teorie na ten temat.

  • Zwierzak po prostu się nudzi - według tej teorii pies zjada trawę, ponieważ zwyczajnie się nudzi. Dotyczy to szczególnie szczeniaków, które w przypadku zbyt małej ilości bodźców chętnie same znajdują sobie zajęcie. Jednym z nich może być właśnie żucie lub nawet spożywanie trawy.
  • Wywoływanie wymiotów - inna teoria na ten temat mówi, że jeśli pies zjadł coś, co mogłoby mu zaszkodzić, instynktownie spróbuje wywołać wymioty. Może mu do tego posłużyć właśnie trawa.
  • Trawa ma pomóc w czyszczeniu układu pokarmowego - choć trzecia teoria jest podobna do drugiej, to jednak skupia się bardziej na wydalaniu niż wymiotach. Trawa ma pomóc psu w przejściu niepożądanych substancji przez układ pokarmowy. W rezultacie będzie mu łatwiej je wydalać. 

Co powinien jeść pies? Uważaj na to, co wkładasz od miski pupila

Jak możemy przeczytać na stronie dvm360.com, należy uważać na to czym karmi się swojego psa. Jeśli samodzielnie przygotowujesz dla niego jedzenia, musisz zawsze konsultować to z weterynarzem. Powód? Musisz dowiedzieć się jak prawidłowo zbilansować mu dietę. Choć z pewnością chcesz jak najlepiej dla swojego psa, to jednak bez odpowiedniej wiedzy możesz mu bardzo zaszkodzić. Organizm psa nie będzie dobrze funkcjonował bez odpowiednich składników odżywczych. W tym przypadku zasada jest tak naprawdę podobna jak w przypadku ludzkiej diety. Szczególnie należy uważać w przypadku chorego psa. Jego dieta będzie kluczowa w procesie leczenia.

Więcej o: