Wiemy, dlaczego przy stole "bijemy się" jajkami. Poznaj kilka wielkanocnych tradycji

Dziś rozpoczyna się Wielkanoc, jednak nie wszyscy znają tradycje związane z tym świętem. Nie każda osoba wie, czym jest "bicie się" jajkami czy nawet co symbolizują same pisanki. Jeśli ciekawią cię wielkanocne zwyczaje, chętnie podpowiemy, co dokładnie oznaczają.

Wielkanocnych tradycji jest sporo. Niewiele osób jednak je zna. Chętnie opowiemy ci na ich temat nieco więcej. Dowiedz się, na czym polega między innymi "bicie" się jajkami. 

Zobacz wideo Doda ubrała wielkanocną choinkę

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Tradycje wielkanocne dla dzieci. Na czym polega tradycja "bicia" się jajkami?

Jedną z ciekawszych tradycji jest tak zwane "bicie" się jajkami. Jest to po prostu bitwa o pisanki. To jej przeprowadzenia trzeba znaleźć sobie kogoś do pary. Następnie należy wybrać swoje pisanki. Najlepsze będą te, które były własnoręcznie przygotowane. Kiedy znajdzie się już przeciwnik, należy ustawić się naprzeciw siebie i wziąć w dłoń pisanki. Teraz wystarczy stukać wzajemnie czubkami jajek. Ta pisanka, która pierwsza zostanie rozbita, przegrywa. W ten sposób można zrobić zawody. Ten, kto zdobędzie najwięcej pisanek, wygra. Co więcej, nie jest to koniec zabawy. Drugim etapem jest turlanie pisanek i zderzenia ich ze sobą. Tutaj również wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej i której jajka nie będą popękane. W wielu miejscach urządzano także wyścigi pisanek, które turlały się po rynienkach z drzew. Jednak tradycja "bicia" się jajkami nie jest jedyną, jaką obchodzi się w Wielkanoc.

Tradycje i zwyczaje Wielkanocne. Zobacz, czy znasz je wszystkie

Tradycja "bicia" się jajkami nie jest jedyną, jaką obchodzi się w czasie Wielkanocy. Jakie są inne zwyczaje? 

  • Malowanie pisanek - o tej tradycji wie właściwie każdy. Co jednak symbolizują pisanki? Przede wszystkim rodzącą się do życia przyrodę. Natomiast w religii katolickiej, nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
  • Święconka - symbolika koszyczka wielkanocnego jest dość złożona. Każdy z poszczególnych pokarmów symbolizuje inny ważny aspekt. To niesamowicie istotne, aby poświęcić jedzenie w Wielką Sobotę.
  • Lany Poniedziałek - to ważna tradycja w okresie wielkanocnym. Kawalerowie oblewają wtedy panny, aby dać im do zrozumienia, że są nimi zainteresowani. Co więcej, niektórzy wierzą także, że osoby potraktowane wodą będą mieć później szczęście w codziennych sprawach.
Więcej o: