Policjant dogonił auto na rowerze. Niezwykła historia mandatów za przekroczenie prędkości

Gwarancją bezpieczeństwa na drogach jest przestrzeganie przepisów. Historia motoryzacji jest pełna niezwykłych ciekawostek. Historia motoryzacji jest bogata w wiele ciekawostek. Pierwszy mandat za przekroczenie prędkości wlepiono kierowcy 122 lata temu w brytyjskim hrabstwie Kent.

Do karania mandatami uprawniona jest policja, ale na podstawie szczególnych przepisów mogą to być również inne organy, jak Inspekcja Transportu Drogowego. W celu wręczenia mandatu sprawcę należy złapać na gorącym uczynku lub bezpośrednio po nim. Policjant może też stwierdzić wykroczenie naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, jeśli nie ma wątpliwości co do sprawcy czynu, czyli zdjęcie z fotoradaru.

Zobacz wideo Omijanie aut zatrzymujących się przed przejściem dla pieszych jest zabronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto i za co dostał pierwszy mandat? Ile wynosił pierwszy mandat

Najczęściej mandaty otrzymują niefrasobliwi lub nieuważni kierowcy. Pierwszy mandat za przekroczenie prędkości otrzymał Brytyjczyk Walter Arndols w 1896 roku. Jechał wówczas z zawrotną prędkością około 13 km/h, a strefa, w której się poruszał, miała ograniczenie do 3,2 km/h, czyli około 2 mil na godzinę. Wysokość mandatu wyniosła jednego szylinga. Znacznie wyższą cenę zapłacił trzy lata później nowojorski taksówkarz Jacob German, który przekroczył szybkość o cztery mile, więc jechał z prędkością 12 mil na godzinę, czyli około 19 km/h. Nie tylko stracił na swoim wybryku pieniądze, ale trafił też do więzienia.

Po co i dlaczego? Ograniczenia drogowe w XIX wieku

Przepisy drogowe wprowadzono w Anglii w 1865 roku, tylko po co skoro pierwszy automobil ruszył w 1888 roku? Mimo braku pojazdów z silnikami spalinowymi pojawiły się już parowe omnibusy, czyli przodkowie obecnych autokarów. Angielski parlament — zgodnie z niektórymi źródłami — pod naciskiem towarzystw kolejowych, choć oficjalnie w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, uchwalił ustawę, która przeszła do historii jako "Red Flag Act", czyli "Ustawa Czerwonej Flagi". Nazwa wzięła się z przepisu w akcie dotyczącego, że przed każdym pojazdem mechanicznym w odległości 55 metrów ma iść człowiek machający czerwoną flagą, ostrzegając o zbliżającym się pojeździe. Wprowadzono ograniczenie prędkości do 4 mil na godzinę (6,4 km/h) poza miastami i do 2 mil na godzinę (3,2 km/h) w miastach. Dzięki temu człowiek z flagą nie musiał biec.

Więcej o: