Jak pozbyć się natrętnych telemarketerów? Kiedy mogą do nas dzwonić? Po tym pytaniu zrzednie im mina

Co zrobić z uporczywym telemarketerem? Telefony z ofertami marketingowymi bez wątpienia są irytujące. Jak skutecznie pozbyć się telemarketera? Najlepszym sposobem będzie zadanie mu jednego pytania. To doskonały sposób, aby sprawdzić, czy nasze dane pozyskano w legalny sposób.

Niestety rozłączanie się po odebraniu telefonu, nie rozwiąże problemu. Za jakiś czas najprawdopodobniej telemarketer ponownie się z nami skontaktuje. Jak skutecznie pozbyć się natrętnych telefonów? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Bezpieczeństwo danych w telefonie. "*#21#". Dlaczego warto znać ten kod?

Jak się pozbyć telefonów od telemarketerów? Co mówi o tym rozporządzenie w sprawie RODO? 

Najlepszym sposobem będzie zapytanie telemarketera o to, skąd ma nasze dane. Jeśli poda nam, z jakiego źródła firma je pozyskała, możemy pisemnie zażądać zaprzestania wykorzystywania naszych danych osobowych. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Każda osoba, która udostępniła swoje dane osobowe do celów marketingu bezpośredniego, ma prawo wnieść bezpłatny sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych. W sytuacji, gdy osoba, której dane dotyczą, wniesie taki sprzeciw, nie można już przetwarzać jej danych w celach marketingu bezpośredniego. Co, jednak jeśli nasze dane pozyskano w nielegalny sposób? 

Gdzie zgłosić natrętne telefony? Co zrobić, kiedy pozyskał nasz numer telefonu niezgodnie z prawem?

Nie wszystkie firmy pozyskują nasze dane zgodnie z prawe. Telemarketer nie może do nas dzwonić, jeśli firma, w której pracuje, kupiła numer naszego telefonu od innego podmiotu lub uzyskał je z publicznie dostępnych baz danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że jeżeli podmiot dysponuje naszymi danymi niezgodnie z RODO, a my ponosimy przez o szkodę lub niemajątkową, mamy prawo dochodzić od niego odszkodowania. Musimy jednak wszcząć postępowanie przed sądem

Kiedy telemarketer może do nas zadzwonić? Musi spełnić te warunki 

Osoby dzwoniące do nas z ofertą marketingową zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych powinna otrzymać do nas numer zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz otrzymać zgodę od właściciela na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. Co więcej, za każdym razem telemarketer powinien poinformować, że kontaktuje się z ofertą marketingową i otrzymać zgodę na jej przedstawienie. Ma obowiązek poinformować na życzenie rozmówcy także o tym, kto jest administratorem danych.

Więcej o: