UE planuje zmiany przepisów dla kierowców. Polacy będą tracić prawo jazdy nie tylko w kraju

Kierowców mogą czekać zmiany przepisów. Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicenie części z nich, aby we wszystkich krajach członkowskich obowiązywał takie same zasady. Modyfikacje, które chce wprowadzić KE, dotyczą także kandydatów na kierowców.

Komisja Europejska pracuje nad czwartą dyrektywą dotyczącą prawa jazdy. Zmiany mogą dotknąć kierowców jeszcze w tym roku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Zmiany w przepisach dla kierowców. Prawo jazdy stracisz nie tylko w Polsce

Jedna za zmian ma dotyczyć ujednolicenia i wzajemnego uznawania zakazu prowadzenia pojazdów np. z powodu utracenia uprawnień za jazdę pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że jeżeli kierowca zostanie pozbawiony praw do kierowania pojazdem we Francji, będzie to obowiązywać także w Niemczech. W związku z tym konieczna będzie także unifikacja dopuszczalnej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. Obecnie różne limity obowiązują w krajach członkowskich Unii Europejskiej np. w Polsce to 0,2 promila, w Niemczech 0,4, a w Czechach 0,00. Ujednolicone mają zostać także systemy punktowe, a także przechowywanie danych dotyczących prawa jazdy wszystkich kierowców z Unii Europejskiej w ogólnoeuropejskiej bazie danych. 

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Młodych kierowców czekałby dodatkowy kurs

Kandydatów na kierowców, którzy mają przed sobą egzamin na prawo jazdy, także czekają zmiany. Unijni politycy chcą umożliwić przyszłym kierowcom zdawanie egzaminu teoretyczne i praktycznego w różnych krajach Unii Europejskiej. Pojawiły się także głosy o możliwości rozpoczęcia szkolenia praktycznego dopiero po zdaniu testu z teorii. Na tym nie koniec. Młodzi kierowcy po roku od uzyskana prawa jazdy mieliby przejść obowiązkowy kurs przypominający. Pojawił się również pomysł, aby część egzaminu na prawo jazdy odbyła się w symulatorze, a nie jak dotychczas w samochodzie.  

Więcej o: