Fatsja japońska. Jak ją pielęgnować? Dzięki tym prostym trikom będzie rosła jak szalona

Jak pielęgnować fatsję japońską? To domowa roślina doniczkowa o nietypowych wymaganiach, które należy koniecznie poznać, zanim zdecydujemy się na jej uprawę. Odpowiednio zadbana fatsja japońska będzie cudowną i pokaźną ozdobą biura, czy salonu. Wystarczy kilka trików.

Fatsja japońska jest bardzo chętnie uprawianą rośliną, ze względu na swój pokaźny rozmiar i egzotyczny wygląd. Niesamowicie prezentuje się w przestronnych wnętrzach, nowoczesnym domu, a także w przytulnym kącie, przyciągając wzrok i zachwycając oryginalnością. Jej uprawa nie należy do najłatwiejszych, ale z naszymi trikami każdy poradzi sobie z tym wymagającym kwiatem.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty, aby długo były piękne? Mamy sposób

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fatsja japońska - najważniejsze zasady pielęgnacji

Na pierwszy rzut oka pielęgnacja fatsji japońskiej nie wydaje się skomplikowana, jednak przy nieodpowiednim przygotowaniu możemy mieć nieco kłopotów. Dla rośliny najważniejsze jest miejsce. Najlepiej ustawić ją w zacienionym kącie, w którym nie ma dużej wilgotności. Co za tym idzie, nie należy jej często podlewać - wystarczy raz w tygodniu. Fatsja radzi sobie z różnymi temperaturami i nie ma dla niej znaczenia, czy przebywa w 10, czy 20 stopniach Celsjusza, jednak optymalny zakres to 18-20 stopni.

Jak pielęgnować fatsję japońską? Nie popełniaj tych błędów

Choć uprawa fatsji wydaje się prosta, to bardzo łatwo jest zrobić krzywdę roślinie lub... sobie. Kwiaty te są bowiem trujące. Stojąc w doniczce, nie stwarzają zagrożenia, ale jeśli zabieramy się za ich przesadzanie, czy skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne, powinniśmy zawsze robić to w rękawiczkach. Nie ma jednak powodu do obaw, roślina wprowadza do naszego domu harmonię i zdrowie, ponieważ ma zdolności do nawilżania powietrza i oczyszczania go z toksyn (neutralizuje szkodliwy formaldehyd). Należy uważać jednak, by nie przegrzać fatsji, a o to w okresie zimowym nietrudno. W celu zapobiegnięcia temu powinniśmy zraszać jej liście kilka razy w ciągu dnia i w miarę możliwości wietrzyć pomieszczenie.

Domowe triki na pielęgnację fatsji japońskiej. Zadbaj o odpowiedni nawóz

Ze względu na swoje duże rozmiary i szybki wzrost fatsja potrzebuje systematycznego nawożenia. Możemy zastosować w tym celu domowy nawóz, na przykład z fusów po kawie, która zawiera wszelkie niezbędne składniki do rozwoju kwiatów. Aby go przygotować, wystarczy wymieszać fusy z wodą i podlewać roślinę raz w tygodniu.

Więcej o: