Jak prać kurtkę puchową? Za każdym razem wrzucaj to do bębna! Dzięki temu będzie jak nowa

Jak dbać o kurtki puchowe, żeby ich nie zniszczyć? Czyszczenie płaszczy i kurtek może być uciążliwe, ponieważ łatwo je zniszczyć. Czy można prać puchówkę w pralce, czy jest bezpieczniejsza opcja? Podpowiadamy, jak poprawnie prać kurtkę, żeby się nie zbiła.

Czy kurtki puchowe można prać w pralce? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, obawiając się zniszczenia płaszcza podczas wirowania. Okazuje się, że zachowując odpowiednie zasady możemy wrzucić nasze zimowe płaszcze do prania. Czasem jednak domowe sposoby są bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Poznaj wszystkie metody na pielęgnację kurtek puchowych.

Zobacz wideo Skąd pochodzi nazwa "ramoneska"?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać kurtkę puchową w pralce? Zanim ją wrzucisz do prania, wypróbuj ten sposób

Nim wrzucimy kurtkę puchową do pralki, warto sprawdzić, czy powstałe zabrudzenia da się usunąć ręcznie. Najlepiej robić to regularnie i na bieżąco. Doskonale nada się do tego miękka gąbka i woda z niewielkim dodatkiem mydła w płynie, octu lub płynu do mycia naczyń. Wystarczy lekko zwilżyć gąbkę, a następnie przetrzeć nią powierzchnię materiału i delikatnie spłukać nadmiar piany. Ważne, aby unikać przemoczenia kurtki, ponieważ może to zaszkodzić materiałowi. Zamiast gąbki możesz wykorzystać chusteczki nawilżane.

Jak wyprać kurtkę puchową w pralce, żeby się nie zbiła? 

Kurtki puchowe można z powodzeniem prać w pralce, należy jednak bezwzględnie przestrzegać kilku zasad, by nie dopuścić do zniszczenia materiału. Przede wszystkim dobrze wybierz program. Powinien być delikatny i możliwie krótki z niską prędkością wirowania i temperaturą 30 stopni Celsjusza. Do prania użyj wody z octem lub delikatnego detergentu. Nie wrzucaj do urządzenia nic oprócz zimowego płaszcza, by nie dopuścić do ścisku w pralce. Puch bez odpowiednio dużej przestrzeni może się zbić.

Świetnym trikiem jest też wrzucenie do bębna kilku... piłeczek tenisowych! Wspomagają one pranie puchowych kołder, poduszek, kurtek czy też płaszczy rozbijając wypełnienie. Puch nie będzie już zbity!

Jak odświeżyć kurtkę puchową bez prania? Te metody są najbardziej skuteczne

W miarę możliwości, jeśli kurtka nie jest mocno zabrudzona, powinniśmy czyścić ją ręcznie. Możesz przeprać ubranie w misce z letnią wodą i płynem lub octem, ugniatając materiał, ale go nie trąc, by nie doprowadzić do uszkodzeń. Innym sposobem, który może się sprawdzić, jest użycie specjalnego odświeżacza do tkanin, który można zakupić w wielu sklepach. Wystarczy spryskać nim kurtkę i pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia. Płaszcz możemy także wystawić na zewnątrz i wywietrzyć, jeśli czekał na nas w szafie od poprzedniego sezonu.

Więcej o: