Nowy podatek od nieruchomości 2023. Surowe ograniczenia w zakupie mieszkań i rekordowe podwyżki

Podatek od nieruchomości będzie większy? Jest nowy projekt ustawy regulujący tę kwestię! Są spore ograniczenia w zakupie nieruchomości i duże podwyżki! Ile wyniesie nowy podatek od lokali mieszkalnych i kto go zapłaci? Oto co warto wiedzieć przed zakupem.

Będzie nowy podatek od nieruchomości? W środę Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o projekcie ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych przekazanym do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Co to oznacza? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Prof. Belka: Mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem gospodarczym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ograniczenia w nabywaniu lokali mieszkalnych. Czego dokładnie dotyczy? 

Minister rozwoju i technologii poinformował Polską Agencję Prasową, iż rząd zamierza walczyć z nabywaniem wielu mieszkań jednocześnie przez tę samą osobę. Jego zdaniem może to generować problem z brakiem nieruchomości dla ludzi, którym są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. 

Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. hurtowych zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne

- wyjaśnił Waldemar Buda. 

Kto zapłaci nowy podatek od nieruchomości? Te osoby nie będą mogły kupić mieszkań

Nowe opłaty mają dotyczyć właściciela i współwłaściciela co najmniej pięciu lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupili w okresie ostatnich 12 miesięcy. Ustawa ma także wprowadzić ograniczenia dotyczące zakupu nieruchomości. Osoba chcąca kupić ponad pięć lokali, nie będzie mogła zdecydować się na więcej niż jeden w ciągu roku. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane ograniczenia nie będą obowiązywać w przypadku dziedziczenia, darowizny, wyroków sądowych oraz egzekucji zobowiązań. Nie obejmą także nabywania lokali mieszkalnych przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego ani pozyskiwania ich w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Okazuje się bowiem, że według doradcy podatkowego Małgorzaty Samborskiej nowe przepisy nie dotyczą zakupu domów.

Ile wyniesie nowy podatek od nieruchomości? To nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, iż podatek od czynności cywilnoprawnych będzie pobierany poprzez PCC. Zgodnie z zapisami projektu zostanie od podwyższony w sytuacji, gdy spekuluje się o zakupie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset mieszkań na raz. Minister rozwoju i technologii zdradził, że wyniesie on 6 proc. Do tej pory lokal mieszkalny kupowany od dewelopera był zwolniony z podatku, a PCC było stosowane tylko w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Zgodnie z nowym projektem ustawy teraz ma to ulec zmianie. 

Jak to przekłada się na kwoty? W przypadku zakupu mieszkania za 600 tysięcy podatek PCC aktualnie wynosi 0 zł, lecz po wprowadzeniu nowych przepisów będzie on oscylował na wysokość 36 tysięcy zł. Natomiast w przypadku lokalu na rynku wtórnym zamiast 12 tysięcy zł danina wyniesie 36 tysięcy

Więcej o: