Kiedy siać pomidory na rozsadę? Koniecznie zapamiętaj te daty, aby cieszyć się obfitymi zbiorami

Kiedy siejemy pomidory? Taki pytanie mogą sobie zadawać nowi hodowcy lub osoby, które nie zajmują się uprawą ogródka na co dzień. Ta wiedza przyda się jednak zarówno początkującym, jak i doświadczonym hodowcom. Sprawdź, kiedy najlepiej sadzić pomidory, aby cieszyć się dorodnymi plonami.

Mimo że sadzenie pomidorów nie jest skomplikowanym procesem, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Kluczowe w tym przypadku okazuje się przestrzeganie terminu sadzenia oraz odpowiednia pielęgnacja. Dlatego warto zapamiętać te daty. Koniecznie zapisz je w kalendarzu. Sprawdź, kiedy i jak przygotować rozsady pomidorów, aby pięknie rosły. 

Zobacz wideo Domowy sos pomidorowy w słoiczku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać pomidory na rozsadę? Musisz pamiętać o tych terminach

Każdy ogrodnik może przygotować rozsady pomidorów  już na przełomie lutego i marca. Trzeba mieć jednak na uwadze pogodę, ponieważ warunki atmosferyczne są ważne dla nasion. Potrzebują bardzo dużo światła do prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, aby zdążyć, wysiać pomidory przed nadejściem kalendarzowej wiosny, czyli przed 21 marca. Jeżeli jednak planujesz siać pomidory w tunelu, wówczas musisz się za to zabrać na początku marca.

Kiedy wysiewać pomidory? Sposób wysiewu jest również ważny

Aby mieć pewność, że pomidory będą rozwijały się prawidłowo, musisz pamiętać nie tylko o terminach, ale również o innych ważnych kwestiach. Po pierwsze nasionko powinno być "wciśnięte" w ziemię w doniczkach na głębokość około 1 cm. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na podlewanie. Przede wszystkim powinno być uważne, najlepiej wykorzystać do tego konewkę z sitkiem, aby uniknąć wypłukania nasion. Należy także zwrócić uwagę na gęstość sadzenie. W multiplatach nie powinno się sadzić ich gęściej niż co 2 cm. Żeby mieć pewność, że nasiona wykiełkują, warto wrzucić do jednego otworu dwa nasionka. 

Pielęgnacja pomidorów. O tym koniecznie musisz pamiętać

Doniczki powinny zostać odstawione w jasne i ciepłe miejsce. Żebyśmy mieli pewność, że nasiona wykiełkują, warto na początku przykryć je folią, aby zachowały odpowiednią temperaturę. Podlewanie i zraszanie należy wykonywać regularnie, aż do momentu pojawienia się drugiego liścia właściwego. Trzeba także zwrócić uwagę, czy w ziemi nie rozwija się pleśń. Aby tego uniknąć, należy usuwać nadmiar wody, a przede wszystkim nie przelewać nasion. 

Więcej o: