Zwijające się liście pomidorów to sygnał od rośliny. Nie lekceważ go. Wiemy, czego jej potrzeba

Dlaczego liście pomidorów się zwijają? To pytanie dręczy wielu ogrodników, których zaniepokoiła nagła zmiana wyglądu rośliny. W ten sposób krzewy chcą nas poinformować, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Co dokładnie? Wyjaśniamy, jakie są tego przyczyny. Podpowiadamy także, jak temu zaradzić.

Oczywiste jest, że sadząc pomidory, robimy to z myślą o obfitych plonach. Samodzielna hodowla wiąże się z ogromem pracy, którą należy włożyć w pielęgnację tejże rośliny, aby mogła zawiązać owoce. Często roślina informuje nas o tym, że czegoś jej brakuje. Co zrobić, kiedy jej liście się zwijają? Podpowiadamy, czego jej potrzeba.  

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co robić gdy zwijają się liście pomidorów? Roślina wysyła nam ważny sygnał

Jak się okazuje, dzięki liściom możemy odczytać, co się dzieje z rośliną nie tylko pod względem chorób. Wskażą nam one też jej potrzeby. Kiedy liście pomidora zaczynają skręcać się ku górze, może oznaczać to, że sadzonka jest w miejscu zbyt nasłonecznionym. Najlepsze, co można wtedy zrobić, to po prostu przenieść roślinę w miejsce, gdzie będzie nieco mniej słonecznie, aby nie zmarnować sadzonki. W momencie, gdy roślina mająca ciemne liście zawija je w dół, może to oznaczać, że może być przenawożona. Świadczy to o zbyt dużej ilości azotu w glebie - aby wyeliminować problem, dobrze jest obficie nawadniać roślinę, jednocześnie zwracając uwagę, aby jej nie przelać. O niedoborach wapnia mogą świadczyć zwijające się starsze części liści, przy czym ich wierzchołki pozostają ciemnozielone. Zanim jednak sięgniesz po nawóz, warto sprawdzić odczyn gleby, aby upewnić się, czy to faktycznie wynika z niedoboru wapnia. 

Jak sprawdzić odczyn gleby? Przydatny może okazać się ten domowy sposób

Aby sprawdzić pH gleby, najczęściej używa się do tego specjalnych mierników. Niestety nie zawsze mamy takowy sprzęt pod ręką. Wypróbuj więc domowy sposób do sprawdzenia odczynu gleby, który wymaga jedynie posiadania octu i sody oczyszczonej. Nie sprawdzą one dokładnej skali pH, jednak mogą okazać się być bardzo pomocne. Wystarczy, że do dwóch słoiczków nasypiesz próbkę ziemi, którą należy pobrać z około 10 centymetrów głębokości. Następnie zalewamy ją wodą (najlepiej destylowaną), a potem potrząsamy do powstania błota. Do jednego słoiczka wsypujemy odrobinę sody oczyszczonej, a do drugiego wlewamy odrobinę octu. Jeżeli soda zacznie się pienić, może to oznaczać, że ziemia ma odczyn kwaśny. Gdy ziemia z octem zacznie wytwarzać bąbelki, oznacza to, że odczyn pH jest zasadowy. W momencie, gdy brak jakiejkolwiek reakcji po obu stronach, oznacza to obojętny odczyn gleby.

Więcej o: