Kiedy pikować pomidory? Jeśli oczekujesz dorodnych plonów, musisz się pospieszyć. Termin wkrótce mija

Pomidory są świetnym dodatkiem do różnorakich dań, sałatek i kanapek. Przy odrobinie umiejętności możemy posadzić je zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Chcesz dowiedzieć się jak i kiedy siać, pikować i pielęgnować pomidory? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jeśli chcesz posiać pomidory na rozsadę, nie czekaj ani chwili dłużej. Właśnie teraz jest czas, kiedy powinniśmy to zrobić. Aby jednak dobrze urosły i można było pikować je do gruntu, należy dbać o nie od samego początku. To nie takie trudne.

Zobacz wideo Domowy sos pomidorowy w słoiczku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać pomidory na rozsadę? Trzymaj się tych zasad, a urosną bujne i zdrowe

Jeśli chcesz zasiać pomidory na rozsadę, musisz się pospieszyć. Idealnym bowiem terminem jest marzec. Wzrost warzyw będzie trwał do 60 dni. W tym czasie, zanim rozpoczniemy pikowanie, musimy przestrzegać tych istotnych zasad uprawy. Przede wszystkim nasiona wysiewamy do przepuszczalnej ziemi, umieszczając je w odstępach dwóch centymetrów i wciskając w  na około pół centymetra. Całość dokładnie zasypujemy i regularnie podlewamy, uważając, żeby nie przelać rośliny. Na początku utrzymujemy całość w temperaturze około 25 stopni Celsjusza, a po pojawieniu się pierwszych kiełków, obniżamy ją do 20. Sadzonki możemy dodatkowo zraszać, gdyż pomidory lubią wilgoć. Po pewnym czasie możemy przejść do kolejnego etapu.

Pikowanie pomidorów. Jak zasadzić warzywa w ogrodzie? Pamiętaj o tej ważnej rzeczy

Pikowanie pomidorów to etap w produkcji rozsady, polegający na rozdzieleniu zbyt gęsto rosnących roślin. Zdarza się, że nawet kilkukrotnie możemy przeprowadzać cały zabieg. Pikowanie jest potrzebne, by pomidory miały dużo więcej miejsca - dzięki temu prawidłowo rozwinie się ich system korzeniowy i zostanie dostarczone więcej składników mineralnych potrzebnych do dalszego rozwoju. Pikowanie pomidorów zaczynamy w momencie, kiedy roślina wypuści pierwsze, właściwe liście. Zaleca się to zrobić dopiero w drugiej połowie maja, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już praktycznie zerowe. Dzięki temu rozsada powinna dobrze się przyjąć. Pomidory pikujemy do nagrzanej słońcem gleby, najlepiej, jeśli będzie dodatkowo nieco wilgotna. Zasadzamy je do ziemi uniwersalnej, wymieszanej z kompostem. Po przepikowaniu warzyw do ogrodu lub doniczek, w zależności od warunków, powinniśmy dbać o stałą wilgotność oraz zapewnić roślinom dużo światła. Pomidory najlepiej rosną w temperaturze od 18 do 26 stopni Celsjusza. Jeśli mamy w ogrodzie szklarnię, będzie to idealne miejsce do uprawy rośliny.

Więcej o: