Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy siać pomidory? Zapamiętaj te daty, a plony będą okazałe i dorodne

Tworzenie domowego warzywniaka nie należy do najprostszych czynności, ale stosując się do pewnych zasad i wskazówek, będziemy doskonale wiedzieć, jak siać pomidory w ogrodzie. Jeśli mieszkasz w bloku, również nic nie stoi na przeszkodzie, by je hodować. Sprawdź, kiedy pikować pomidory na balkonie.

Większość z nas uwielbia pomidory, które są doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek i obiadów. Pielęgnacja i sadzenie tych warzyw nie zależy do najprostszych, ale stosując się do naszych wskazówek, z pewnością sobie poradzisz.

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać pomidory w ogrodzie? Nie przegap tej daty

Pomidory ogrodowe wysiewamy najczęściej już po przymrozkach, w okolicy marca i kwietnia. Dla pewności jednak, by ochronić je przed ewentualnym zimnem, zalecane jest uprzednie zasadzenie ich w doniczkach. Możemy zrobić to już w marcu i trzymać je w ciepłym, zamkniętym pomieszczeniu, pozbawionym przeciągów. Na ponad miesiąc przed zasadzeniem ich w ogrodzie, możemy zacząć robić rozsady. Warzywa umieszczamy w glebie w połowie maja.

Po jakim czasie kiełkują pomidory? Hodowanie warzyw na balkonie

Jeśli nie masz własnego ogródka, nic nie stoi na przeszkodzie, by i tak hodować pomidory. Możesz mieć zdrowe, dorodne warzywa mieszkając nawet w bloku. Wystarczy, że posiadasz parapet od strony słonecznej, nieokryty cieniem żadnych drzew. Czas rozsiewania jest podobny jak w przypadku ogrodowych. W drugiej połowie maja sadzimy pomidory w doniczkach i umieszczamy na parapecie lub balkonie. Możemy wcześniej przygotować wiosenne rozsady. Nasiona pomidorów potrzebują kilku dni na wykiełkowanie. Najczęściej zajmuje to nie więcej niż tydzień, choć czas ten zależy od warunków atmosferycznych oraz rodzaju nasion.

Jak pikować pomidory? Ten moment jest bardzo istotny

Pikowanie pomidorów to, innymi słowy, rozdzielenie razem rosnących siewek i przesadzenie ich pojedynczo do wybranych przez nas, większych doniczek. Zabieg ten przeprowadzamy i w przypadku domowych i ogrodowych warzyw. Najlepiej zrobić to po trzech tygodniach od zasiania, choć zdarza się, że możemy rozpocząć je wcześniej. Należy bacznie obserwować roślinę i zabrać się do pracy, gdy tylko ujrzymy, że rozwinęły się pierwsze liście. Pamiętajmy, że nowe pojemniki muszą bezwzględnie posiadać dziurki na dnie, by ziemia mogła dobrze oddychać. Po pikowaniu pomidory regularnie podlewamy, uważając, by nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Więcej o: