Sanatorium na NFZ. Aby dostać miejsce, trzeba spełnić konkretne warunki. Bez tego ani rusz

Na wyjazd do sanatorium refundowany przez NFZ nie wszyscy mogą liczyć. Aby otrzymać miejsce i podreperować swoje zdrowie w jednym z uzdrowisk, należy spełnić kilka warunków i pamiętać o niedawno wprowadzonych zmianach. Lista dostępnych dla pacjentów uzdrowisk w Polsce jest naprawdę długa.

Wycieczki do sanatoriów cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ ciężko znaleźć lepszy sposób na wolny czas, jak pobyt w pięknym miejscu z możliwością poprawy stanu swojego zdrowia. Jak zatem dostać się do sanatorium na NFZ? Niezbędne jest elektroniczne skierowanie od lekarza. 

Zobacz wideo "W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zlikwidowano 20 tys. łóżek szpitalnych i 250 zespołów ratownictwa medycznego"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sanatorium w Polsce. Niektóre miejsca specjalizują się w konkretnych dolegliwościach 

Uzdrowiska to miejsca o wyjątkowych walorach leczniczych, gdzie poza pobytem dodatkową atrakcją są różnego rodzaju zabiegi. Miejscowości uzdrowiskowe to obszary, które mogą pochwalić się szczególnymi właściwościami prozdrowotnymi. W Polsce jest aż 47 miejscowości spełniających wszystkie konieczne warunki do tego, aby otrzymać status uzdrowiska. Na ich terenach znajdują się wspomniane sanatoria, gdzie wykorzystuje się m.in. naturalne surowce do zabiegów, które mają poprawić stan zdrowia kuracjuszy. Lista dolegliwości, które można leczyć w tego typu miejscach, jest naprawdę długa, a niektóre z nich specjalizują się w opiece nad pacjentami z konkretnymi schorzeniami. Pełną listę uzdrowisk i sanatoriów wraz z kierunkami leczenia można znaleźć na stronie gov.pl. Niestety, taki wyjazd na własną rękę może okazać się niezwykle kosztowy. Warto wiedzieć, co zrobić, aby pobyt był refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Wyjazd do sanatorium z NFZ. Jak ubiegać się o refundację? 

Aby skorzystać z pobytu refundowanego przez NFZ, należy otrzymać skierowanie od lekarza. W tym przypadku może wystawić je zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista. Od 1 lipca 2023 skierowanie na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ jest wystawiane w formie elektronicznej. E-skierowania do sanatoriów dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji moje IKP, dzięki czemu nie ma szans, aby je zgubić. Dużym plusem jest to, że od lipca skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie wysyłane do odpowiedniego oddziału NFZ w momencie jego wystawienia, co znacznie usprawnia proces załatwiania niezbędnych formalności. Skierowania nie może otrzymać jednak każdy. Do wniosku dołączane są także wyniki badań pacjenta oraz, w przypadku niedawnej hospitalizacji, kartę informacyjną z placówki medycznej. Po zarejestrowaniu skierowania lekarz zatrudniony w NFZ ma 30 dni na podjęcie decyzji. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, w systemie pojawi się numer skierowania i przewidywanym czas oczekiwania. Wyznaczony termin i miejsce leczenia uzdrowiskowego można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. 

Więcej o: