Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce już w IV wieku, w Jerozolimie. Symbolizowały pierwszy wjazd Jezusa do tego miasta. Zwyczaj święcenia palm podczas mszy został wprowadzony w XI wieku i jest obchodzony aż po dziś dzień. Tradycyjnie robione były z witek wierzbowych, a z czasem tworzono coraz większe i bardziej kolorowe ozdoby z bibuły, papieru oraz roślin. Wbrew wszystkiemu jednak zrobienie własnej palmy wielkanocnej wcale nie jest trudne.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielkanoc jest świętem ruchomym. W 2023 roku będziemy ją obchodzić 9 kwietnia. Niedziela Palmowa poprzedza ją o tydzień, czyli 2 kwietnia. Według chrześcijańskich wierzeń poświęcone na mszy świętej palmy symbolizują Zmartwychwstanie, a zaniesienie gałązek do domu ma zapewnić dostatek i szczęście. Palemki są często sprzedawane przed kościołami, ale i w sklepach. Wydaje się jednak, że samodzielne zrobienie wielkanocnej dekoracji da nam więcej radości i - co więcej - wyjdzie taniej.
Nie trzeba mieć zdolności manualnych, by wykonać palmę z bibuły. Ten banalny sposób nada się do pracy z dzieckiem, a efekty będą piękne! Do wykonania ozdoby potrzebujemy prostej gałązki lub patyka, marszczonej bibuły w różnych kolorach, kleju oraz nożyczek. Pierwszym krokiem będzie oklejenie gałązki zieloną bibułą oraz dodanie z pasków imitujących trawę lub listki, które możemy przykleić dowolnie. Następnie zwijamy różnych kolorów bibułkę w niewielkie kulki lub łączymy kilka kulek, by powstały kwiatki. Gotowe przyklejamy od góry palemki, aż do samego dołu. Na koniec ozdabiamy ją wstążką.
Aby wykonać naturalną palmę, musimy zebrać gałązki wierzby (inaczej bazie), bukszpan, prosty patyk - i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy. Przygotujmy także sznurek i drucik do mocowania ozdób lub klej na gorąco. Składamy ze sobą kilka bazi na przemian z bukszpanem i wiążemy. Powstałe ozdoby przyklejamy klejem lub mocujemy za pomocą drucika do patyczka. Pokrywamy całą gałązkę, dodając wybrane przez nas elementy. Mogą to być piórka, wstążeczki, czy kwiatki. Na dole zostawiamy nieco przestrzeni do trzymania palemki. Gotowe!