Palma wielkanocna. Jak zrobić samodzielnie świąteczną ozdobę? Ten sposób jest szybki i banalnie prosty

Palma wielkanocna jest nieodłącznym atrybutem Niedzieli Palmowej, poprzedzającej święto Wielkiej Nocy. Możemy kupić gotową palemkę, ale o wiele lepszą ozdobą będzie ta wykonana samodzielnie. Sprawdź, jak zrobić tradycyjną palmę, skąd wziął się zwyczaj oraz kiedy przypada Niedziela Palmowa i Wielkanoc.

Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce już w IV wieku, w Jerozolimie. Symbolizowały pierwszy wjazd Jezusa do tego miasta. Zwyczaj święcenia palm podczas mszy został wprowadzony w XI wieku i jest obchodzony aż po dziś dzień. Tradycyjnie robione były z witek wierzbowych, a z czasem tworzono coraz większe i bardziej kolorowe ozdoby z bibuły, papieru oraz roślin. Wbrew wszystkiemu jednak zrobienie własnej palmy wielkanocnej wcale nie jest trudne. 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest Wielkanoc? Na tydzień przed obchodzimy Niedzielę Palmową

Wielkanoc jest świętem ruchomym. W 2023 roku będziemy ją obchodzić 9 kwietnia. Niedziela Palmowa poprzedza ją o tydzień, czyli 2 kwietnia. Według chrześcijańskich wierzeń poświęcone na mszy świętej palmy symbolizują Zmartwychwstanie, a zaniesienie gałązek do domu ma zapewnić dostatek i szczęście. Palemki są często sprzedawane przed kościołami, ale i w sklepach. Wydaje się jednak, że  samodzielne zrobienie wielkanocnej dekoracji da nam więcej radości i - co więcej - wyjdzie taniej.

Palma wielkanocna. Jak samodzielnie stworzyć ozdobę świąteczną z bibuły?

Nie trzeba mieć zdolności manualnych, by wykonać palmę z bibuły. Ten banalny sposób nada się do pracy z dzieckiem, a efekty będą piękne! Do wykonania ozdoby potrzebujemy prostej gałązki lub patyka, marszczonej bibuły w różnych kolorach, kleju oraz nożyczek. Pierwszym krokiem będzie oklejenie gałązki zieloną bibułą oraz dodanie z pasków imitujących trawę lub listki, które możemy przykleić dowolnie. Następnie zwijamy różnych kolorów bibułkę w niewielkie kulki lub łączymy kilka kulek, by powstały kwiatki. Gotowe przyklejamy od góry palemki, aż do samego dołu. Na koniec ozdabiamy ją wstążką.

Naturalna palma wielkanocna. Tradycyjna ozdoba, która zachwyci każdego

Aby wykonać naturalną palmę, musimy zebrać gałązki wierzby (inaczej bazie), bukszpan, prosty patyk - i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy. Przygotujmy także sznurek i drucik do mocowania ozdób lub klej na gorąco. Składamy ze sobą kilka bazi na przemian z bukszpanem i wiążemy. Powstałe ozdoby przyklejamy klejem lub mocujemy za pomocą drucika do patyczka. Pokrywamy całą gałązkę, dodając wybrane przez nas elementy. Mogą to być piórka, wstążeczki, czy kwiatki. Na dole zostawiamy nieco przestrzeni do trzymania palemki. Gotowe!

Więcej o: