Te trzy rośliny charakteryzują zastosowania, o których istnieniu niektórzy mogą nie zdawać sobie nawet sprawy. Posiadanie ich w domu to naprawdę wielkie szczęście. Jaką skrywają tajemnicę?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aloes zwyczajny to wyjątkowo popularna roślina, która "przywędrowała" do nas prosto z Afryki. Niektóre z jej zastosowań są powszechnie znane, inne zaś mogą cię zaskoczyć. Aloes, jak wiele innych roślin, przyczynia się do oczyszczania powietrza, co pozytywnie wpływa na sen i drogi oddechowe. Co więcej, poprawia on także stan cery. Miąższ zawarty w jego liściach działa przeciwświądowo, uelastycznia skórę oraz potrafi łagodzić objawy chorób skórnych. Natomiast jego właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne świetnie sprawdzą się w razie infekcji oraz uszkodzeń skóry.
Ta roślina często przydaje się w kuchni jako przyprawa, lecz wspomaga przy tym także układ trawienny i pokarmowy. Liście mięty pieprzowej potrafią łagodzić bóle brzucha, są pomocne podczas kolek jelitowych oraz zaburzeń trawienia, takich jak nudności i niestrawność. Zioło ma również pozytywny wpływ na jakość skóry i jest pomocne podczas walki ze zmianami powstałymi w wyniku opryszczki. Natomiast olejek z mięty pieprzowej znajduje zastosowanie w łagodzeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz niwelowaniu kaszlu. Z kolei jego intensywny zapach działa odstraszająco na myszy i inne szkodniki w domu.
Geranium z pewnością można zaliczyć do grona roślin o drogocennych właściwościach. Jest ona znana z szerokiego zastosowania w medycynie, skąd też jej niekonwencjonalna potoczna nazwa "anginka". Charakterystyczne dla niej są liście, którym głównym składnikiem jest olejek eteryczny, dzięki któremu roślina wydziela niezwykle przyjemny i słodki zapach, działający odprężająco. Popularna anginka wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Często stosowana jest w leczeniu przeziębień, stanów zapalnych ucha oraz w walce z bólem. Olejek geraniowy może być również skutecznym odstraszaczem na komary i kleszcze.
Warto pamiętać, że leczenie naturalnymi sposobami wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem, w celu wykluczenia możliwych przeciwwskazań.