Podcinanie zarówno krzewów jak i drzew jest zabiegiem, który nierozerwalnie łączy się z prowadzeniem zdrowego ogrodu. Nie powinno więc dziwić, że drzewa odwdzięczają się za niego pięknymi plonami i bujnym kwitnięciem. Nie wszystkie jednak wymagają podcinania wiosną, a dla niektórych jest ono nawet szkodliwe.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Część drzew słabo zabliźnia rany po cięciu, a co za tym idzie, nie reaguje dobrze na wiosenne podcinanie. Ten zabieg pielęgnacyjny można więc u nich wykonać dopiero po rozwinięciu się liści. Jakie drzewa należą do tej grupy? Na przykład:
Do roślin, których powinno ominąć wiosenne cięcie, zalicza się też część krzewów kwitnących i owocujących. Dzieje się tak dlatego, że niektóre wytwarzają pąki kwiatowe już w poprzednim sezonie. Podcina się je zatem po kwitnięciu. Do tej grupy krzewów należą między innymi:
Na wiosnę powinniśmy przycinać takie drzewa jak: jabłonie, grusze, śliwy, morele i nektaryny. Czereśnie i wiśnie z podcinaniem powinny poczekać na lato, po zbiorze owoców. Młode drzewka przez pierwsze trzy lata powinny mieć wykonywane cięcie formatujące, czyli kształtowanie korony i wycinanie chorych gałązek. Starszym drzewom należy wykonać cięcie prześwietlające, czyli usunąć zbyt zagęszczone gałęzie, by więcej światła mogło się dostać do wnętrza.
Jeśli chodzi o wiosenne cięcie krzewów, należy pamiętać, że potrzebują go wyłącznie gatunki kwitnące latem na pędach tegorocznych, a więc takie jak:
Przycina się je na wysokości od 15 do 30 centymetrów, w celu pobudzenia wytwarzania się nowych pędów, które zakwitną.