Kiedy sadzić cebulę dymkę? Ogrodnicy muszą się spieszyć. Uważaj, aby nie przegapić tych terminów

Kiedy sadzić cebulę? Cebula szalotka nie będzie niestety nadawać się do posadzenia aż do jesieni, jednak cebula dymka, która wiosną znajdzie się w ziemi, powinna obficie wyrosnąć, bez większych trudności. Sprawdź, kiedy należy rozpocząć prace w ogrodzie, aby cieszyć się tym pysznym warzywem.

Wiosna to idealny czas, aby rozpocząć prace w ogrodzie. Jeśli chcesz mieć własny warzywniak, w którym posadzisz cebulę, chętnie podpowiemy kiedy i w jaki sposób najlepiej to zrobić. Uważaj, aby nie przegapić tych terminów.

Zobacz wideo Syrop z cebuli łagodzi każdy rodzaj kaszlu

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić dymkę? To wiosenne warzywo, a więc należy się pośpieszyć

Cebula dymka to wiosenne warzywo. Jak więc możesz się domyślić, należy posadzić je w najbliższym czasie. Najlepszy moment na zasadzenie cebuli wypada na koniec marca i początek kwietnia. Co ważne, jeśli zamierzasz hodować warzywo na szczypiorek, to musisz wiedzieć, że nadaje się ona do uprawy przez cały rok. Jeśli jednak zależy ci na główkach, warto zaplanować pracę w ogrodzie w najbliższym czasie. Plony zazwyczaj zbierzesz w okresie letnio-jesiennym. Należy znać jednak kilka wskazówek, dzięki którym będziemy wiedzieć, kiedy cebule będą gotowe do zbiorów. Jeśli szczypiory przełamały się na pół to znak, że pora zebrać warzywa. Natomiast, kiedy zależy ci na szczypiorku, należy zebrać cebulki od razu kiedy zobaczysz piękne żywo zielone liście. Aby zebrać obfite plony, należy wiedzieć, jak prawidłowo posadzić warzywa. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, jak to zrobić. 

Borówka Jak sadzić borówki amerykańskie? Dzięki temu krzew będzie bogaty w owoce

Jak sadzić cebulę dymkę? Pamiętaj o tych zasadach, a zbierzesz obfite plony

Jeśli chcesz zebrać obfite plony, musisz znać zasady sadzenia cebuli. Nie są one trudne, a więc nie masz się czego obawiać. 

  • Pamiętaj o odpowiednim rozstawie pomiędzy główkami. Między rzędami powinno być co najmniej 30 cm, natomiast w rzędzie 5 cm. Możesz zagęścić posadzone główki, ale pamiętaj, że wtedy będzie trzeba zebrać je wcześniej, a główki mogą być nieco mniejsze.
  • Głębokość, na jaką posadzisz warzywo, powinna być taka, aby wierzchołek bulwy był na tym samym poziomie co gleba.
  • Posadź główki w ziemi próchniczej o pH, które nie przekracza 6,5
  • Pamiętaj, aby nawozić cebulę nawozami bogatymi w fosfor i potas. Bez tych składników odżywczych cebula może nie rozwinąć się odpowiednio i plony będą zagrożone.

Jeśli zadbasz o tych kilka rzeczy, cebula doskonale się rozwinie i już nawet pod koniec lata będzie można zebrać obfite plony i cieszyć się własnoręcznie wyhodowanym warzywem.

Kiedy siać marchew i rzodkiewkę? Kiedy siać marchew i pietruszkę? Zostało niewiele czasu

Więcej o: