Pracujesz? Przysługuje ci dodatkowo nawet 3600 zł rocznie. Wystarczy, że spełnisz jeden warunek

Rozliczenie PIT za 2022 to szansa na skorzystanie z licznych ulg. Ulga na internet, czy ulga na dziecko to tylko nieliczne możliwości, jakie oferuje program do rozliczania pit 2023. Jeśli jesteś osobą pracującą, to przysługuje ci tzw. "300 plus" dla pracownika. Jak je otrzymać?

Osoby dojeżdżające każdego dnia do firmy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Na czym dokładnie polega ulga, potocznie określana jako 300+ dla pracownika? Kto najbardziej zyska na specjalnej uldze? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Moto Młody człowiek podróżował w bagażniku Skody Citigo. Kolega podwoził go na autobus Wybierz serwis wybierz serwis Wiadomości Tramwaje zostaną w zajezdniach? Ekspert: Mści się, że nie odrobiliśmy lekcji i nie inwestowaliśmy w OZE

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest 300 plus dla pracownika? O tej uldze warto wiedzieć

Specjalna ulga dla dojeżdżających pracowników pozwala wliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z samodzielnym dojazdem do zakładu pracy. Najważniejsza w tym przypadku jest odległość, jaką dana osoba ma do pokonania. Im firma jest dalej, tym więcej pieniędzy można zyskać. Miesięcznie można uzyskać od 250 zł do 300 zł. Jeżeli firma, w której pracujesz, znajduje się w tej samej miejscowości, przysługuje ci 250 zł miesięcznie, co daje sumę 3 tys. rocznie. Natomiast, w sytuacji, gdy musisz dojeżdżać do pracy w innej miejscowości, masz prawo odliczyć co miesiąc 300 zł, czyli 3600 zł rocznie. 

Russia Ukraine War Rosja zaatakuje 24 lutego. Ukraińscy eksperci o możliwych scenariusza. "Wciąż mają proch"

Rozliczenie PIT 2023. Jak skorzystać z ulgi? Pracodawca może to robić za ciebie

Lepiej upewnij się, czy już z niej nie korzystasz, gdyż pracodawca sam mógł ją uwzględnić podczas obliczania należnego wynagrodzenia. Ma on możliwość wliczenia dojazdów do pracy w koszty uzyskania przychodu przez pracownika. Jeżeli tak nie jest, możesz samodzielnie zająć się tą sprawą, wypełniając PIT-37 w sekcji D lub w PIT-36 w części E, wskazując odpowiednie kwoty. Należy jednak pamiętać, że liczą się jedynie przejazdy komunikacją miejską, koleją lub promem, a dowodem na poniesione starty są opłacone bilety. Niestety właściciele samochodów nie mogą odliczyć wydatków związanych z paliwem.  

Dlaczego twój kot nagle biega jak szalony? Te rośliny są bezpieczne dla kotów. Pupilom nie stanie się krzywda.

Podatki gov, a 300 plus dla pracownika. Tyle można zyskać korzystając z ulgi

Ulga zwiększa koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu podstawa opodatkowania zostaje zmniejszona. Oznacza to, iż wyżej podane kwoty nie trafią wprost do portfeli pracowników. Według najnowszych obliczeń dojeżdżający pracownicy otrzymają zaledwie 9 zł miesięcznie, co daje nam nieco ponad 100 zł w skali roku. 

Więcej o: